Историја
Среда, 07 Јуни 2017 16:27   
Бенито Мусолини бара автономија на Македонија во 1928 година

autonomija-makedonije-180Бенито Амилкаре Андреа Мусолини (1883-1945), познат како "Дуче" (водач), управува со Италија како диктатор од 1922 до 1943 година. Во овој период создава фашистичката држава со силата на државен терор и пропаганда. Искористувајќи ја својата харизматичност, воспоставува апсолутна контрола врз медиумите и преку заплашување на политичките противници, тој го уништува постојното демократско државно управување. Неговото влегување во Втората светска војна на страната на Нацистичка Германија ја прави Италија мета за напади на Сојузниците и станува причина за поразот и за неговата смрт.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2017 03:43   
Павел Шатев: Не припаѓам кон никаква организација, национална или социална, а само сум Македонец

Pavel Shatev-180Павел Шатев (Кратово, 15 јуни 1882 - Битола, 30 јануари 1951) е истакнат македонски револуционер и анархист, член на Гемиџиите и еден од солунските атенатори. Подоцна станува еден од основачите на ВМРО (Обединета), а по ослободувањето на Македонија - прв министер за правосудство. Бил и слободен ѕидар.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2017 03:38   
Писмо од С. Гигов член на ЦК на КПМ до првиот Областен Комитет на КПМ

strahil-gigov-180Страхил Андонов Гигов – Андро (16. IX 1909 – 18. V 1999) е македонски социјалист и комунист, учесник на НОБ и висок функционер од времето на комунизмот. Носител е на Партизанска споменица 1941 и е прогласен за народен херој на Југославија во 1953 година.

Повеќе...
 
Среда, 31 Мај 2017 03:37   
Македонското писмо и јазик од најдревни времиња до денес

europa180Презимето на можеби најпознатиот научник и физичар на 20-от век, Алберт Ајнштајн (Einstein), знаете ли што значи? "Еден камен!": Ein = еден (1) и Stein = камен (на Англиски: Stone) – уствари од Македонски "Стена". Треба ли да ce спомнe дека на пример прастарото име на Демир Капија било Стена?

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:04   
На пловниот џин кој потонал со Титаник на 14 април 1912г имало и Македонци

titanik-180Првото и последно патување на Аце Малинкоски за Америка завршило во “сините гробишта”

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:02   
Писмо од Ѓорче Петров до деец на движењето од Ахчелебиско, со објаснување за целите на Внатрешната организација и со совети за практична дејност

Petrov-Giorche-240Моето доаѓање во Чепеларе беше најповеќе, за да се видиме со тебе и со некој друг од Вас, внатрешните пријатели, како и за да ме запознаете вие со положбата на работите и условите по ваше гледање, така и јас да ви објаснам во духот и правецот на нашите работи. Посакуваното не се случи. Кој е прав, кој крив не знам, но мене ми е многу мака. Заслужува при првата можност да го земеш некогаш одморот и да дојдеш да се видиме. Твоето доаѓање тука е полесно, отколку моето таму. Пречка си имал од некои од селските великодостојници. Постави се како ти да ги владееш, со зло или со добро. Од твоето писмо до комитетот, од разговорите со некои момчиња од Софија и со пријателите од Чепеларе гледам, дека ти си слабо проникнат во суштината на нашите работи. Во секој случај ќе се користам со писма за да ја пополнам празнината. Не е пожелно да ги повторите нашите грешки со горчливите работи, кои досега нам ни ги донесе нашето искуство.

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:01   
Леток „до сите Македонци без разлика на вера, народност и политичка припадност“

letok1939-180„Није, македонските синој, одкако настанавме се бориме за тија идеали по стапката на нашите борци во миналото оти и нашата земја и нашиот народ имајат право на човешки живот, на признане на нашата индивидуалност, култура, историја, јазик ке се шо не одликува од другите народи.“ – пишува во летокот на Македонците кој не е датиран, а кој според Управата на полицијата може да се заклучи  дека е пишуван кон крајот на 1939 година.

Повеќе...
 
Среда, 24 Мај 2017 03:00   
Требениште, археолошка ризница на Македонија

trebeniste-180Некрополата Требеништа се наоѓа на 9 км северозападно од Охрид, веднаш покрај селото Горенци. Таа се простира на локалитетите Сува Чешма, Три Чељусти и Вртуљка, како и под самата траса на патот Охрид – Кичево Скопје. Некроплата е случајно откриена за време на Првата светска војна од страна на бугарските војници, по што следувале и првите археолошки ископувања преземени од археолозите Богдан Филов и Карл Шкопрпил. Резултатите од овие истражувања за прв пат биле публикувани во 1927 година (B.D.Filow, K.Schkorpil, Die archaische nekropole von Trebenischte am Ochrida-see, Berlin und Leipzig 1927).

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2017 15:06   
Писмо од Методија Шаторов, секретар на ПК на КПЈ за Македонија, до „Стојана“

sharlo-180Македонискиот национален деец и комунист Методија Шаторов - Шарло (10 I 1897 – 4 IX 1944) непосредно пред Втората светска војна доаѓа на чело на Покраинскиот комитет на Комунистичката партија на Југославија за Македонија. На 25 март 1941 г. владата на Драгиша Цветковиќ и д-р Владимир Мачек го потпиша протоколот за пристапувањето на Југославија во Тројниот пакт на нацифашистичките сили Германија, Италија и Јапан. На 26/27 март 1941 г. е извршен пуч и соборена владата Цветковиќ-Мачек и формирана нова влада на чело со генерал Душан Симовиќ. На 6 април 1941 г. започна воената агресија врз Југославија и Грција од страна на Германија и Италнја, почната. Југославија беше окупирана за 12 дена, а со германските војски во Македонија влезе и бугарската војска.

Повеќе...
 
Среда, 17 Мај 2017 15:00   
ДИМИТАР НАКОВ, ЕГЗАРХИСКИ УЧИТЕЛ ПРЕД, ЗА ВРЕМЕ И ПО ИЛИНДЕНСКИОТ ПЕРИОД, ВО НЕГОВОТО РОДНО ШТИПСКО НОВО СЕЛО

dimitar-nakov-180Неретко, низ историјата, во записите за значајни периоди , во случајов за Македонија, се пишувало главно за водечките личности, а останатите учесници во тие исти, историски значајни периоди, биле оставани, подзаскриени, под неблагодарната флоскула „и други", за понатаму да бидат и целосно изоставени.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ!

ЉУБОВТА КОН ОКУПИРАНИОТ РОДЕН КРАЈ НЕ Е ИРЕДЕНТИЗАМ! Пишува Тодор ПЕТРОВ

Историја

News image

Составот и карактерот на Карнегиевата Комисија

Во почетокот д`Естурнел наведува кој се` е консултиран од останатите членови на Фондацијата при испр...

Иселеници

News image

Македонските симболи вечно ќе се веат на сите Македонски собири во Канада!

Одговор од Македонската заедница во Канада до моменталната...

Култура и туризам

News image

Охридска книжевна школа

Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската книжевна школа формирана во 886 годи...

Фељтон

News image

Сотир Митрев и неговата хуманост и донаторство за Македонија (3)

Сотир Митрев беше голем родољуб, човекољубец, хуманист и активист. Уште како млад ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.