Историја
Среда, 15 Февруари 2017 06:09   
Османлиските архиви докажаа: Македонија никогаш не била грчка!

mak-karta-180- Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат со преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки речиси воопшто и не се истражуваат. Не располагавме ниту создававме кадар кој знае турски, воопшто пак да чита турски со арапско писмо, пред воведувањето на латиницата.

Повеќе...
 
Среда, 15 Февруари 2017 03:00   
Софија и Рилскиот манастир биле дел од територијата на Македонија!?

car-samoil-180Изворните податоци и поновата литература упатуваат дека со македонската државата управувал царот Давид кој бил жив сè до средината на 986 година, а политичкото и црковното седиште се наоѓало во Тријадица (Софија – н.з). Во доцниот среден век под поимот Македонија се подразбирале покрај областите западно од Софија – Сердика, самата Софија и Родопската област. Бугарскиот историчар и палеограф Иван Дујчев (1907 - 1986), чија специјалност се бугарската и византиската средновековна историја го бележи писмото до рускиот цар од 7 декември 1627 година, во кое монашкото братство од Рилскиот манастир запишало дека писмото е пушувано од Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Февруари 2017 03:00   
Македонската држава на „царот Давид“ имала ограничена политичка автономија

car-samoil-180За време на владеењето на царот Јустинијан I (527-565), кој потекнувал од Тауресиум (денешен Таор), близу Скопје, бил изграден нов град наречен Јустинијана Прима, во близината на родното место на царот. Истовремено Скупскиот митрополит Кателијан бил издигнат на ниво на автокефален архиепископ на архиепископијата Јустинијана Прима. Во овој период Сердика (Софија), како важен административен и стопански центар на Византиската империја со името Триадица е потчинета на создадената архиепископија Јустинијана Прима.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:03   
Македонците имале цар пред Самуил!?

car-samoil-180Комитопулот Давид (? – 976) бил најстар син на комитот Никола. Со помладите браќа (Мојсеј, Арон и Самуил) се побуниле против бугарската (969) и византиската власт (976), по што владееле независно. Тој ја имал врховната власт. Се смета дека набргу бил несреќно убиен од Власи сточари во месноста Убави Дабови, меѓу Костур и Преспа. Самуил го спомнува во епитафот (992/993) напишан на плоча најдена во црквата во Преспанското село Герман на која стои: „ Во име Оца и Сина и Светиот Дух, јас Самоил, раб божји, полагам помен на татко ми, мајка ми и брат ми на овој крст. Тоа се имињата на покојните. Раб божји Никола, (Рипсимија и) Давид. Се напиша во годината од создавањето на светот 6501 (992/993) индикт.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 11:39   
Јас, го разбирам овој свет ко китка под небото што расте и расцветува

jas-go-razbiram-svetot-180Јас, го разбирам овој свет ко китка под небото што расте и расцветува

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 11:35   
Средба со српска делегација во Охрид

sredba1-180Фактот што оваа средба требаше да биде тајна, а не јавна, упатува на размислата дека македонскиот народ и македонската држава е и натаму играчка и жртвен јарец во рацете на Киро Глигоров, Стојан Андов, Кљусев, Милошевиќ, Јовиќ...

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 11:31   
Кршење на Уставот ?

krsenje-na-ustav-1-180Сите велат Уставот бил јасен во членот 90, кој го определува начинот на доверувањето на мандатот за состав на нова влада. И секој си го толкува така како што сака, односно како му одговара. Суштината е во тоа што Уставот не е целосно прецизен во толкувањето на поимот „мнозинство„. Вели - Претседателот е должен мандатот да го довери на оние што имаат мнозинство во Собранието.

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 11:07   
Апел за протести

apel-za-protesti-1-180Драги наши, пишувајте протести, петиции, апели до министри, членови на Парламентот, црковни високодостоинственици, научници...

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 10:58   
„Над Темпе се наоѓа Македонската земја во која царувал Македон“

makedon-180„За јужната граница на Македонија имаме претходните известувања од Псевдо-Скимнос (100 г. пр. Хр.). Според текстот на Müller, Geographi Graeci minores I од стих 618 и сл. читаме: "Над Темпе се наоѓа Македонската земја, сместена покрај долина, над која, велат царувал .. Македон" - пишува А. Иширков во статијата „Македонија, име и граници“ (Македонски Прегледъ Година III, книга 1, София, 1927).

Повеќе...
 
Среда, 25 Јануари 2017 10:54   
Македонија и македонскиот народ можат да се пофалат со прекрасно мозаично наследтсво уште од античкото време

mozaik1-180Мозаикот како дело преставува слика,  добиена преку симбиоза на мали парчиња материјал. Материјалот може да биде скоро се, што би ги задоволило физичките и хемиските барања за долготрајност. Најчесто е камен, венецијанско стакло или  керамички плочки.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заканувачко писмо до Заев

Јово Бурне:Македонско радикално здружение-Заканувачко писмо до Заев !!!!!!!!

Историја

News image

Алхемиската свадба во Овче Поле – како на небото, така и на земјата

Митотопонимот Овче Поле од памтивек обзнанувал дека на небото има само еден господар, што е потврден...

Иселеници

News image

Отворено писмо до сите МАКЕДОНЦИ и другите жители на МАКЕДОНИЈА

Нашата родина Македонија е јаболко, од кое секој без праша...

Култура и туризам

News image

Трите века (3)

Настаните во овој роман – хроника се вистинити. Имињата, исто така. Со ова, во името на вистината, с...

Фељтон

News image

Објавени трудови во чест на просветителите Кирил и Методиј (19)

Делегациите имаа повеќе приеми кај официјални црковни и државни функционери и насе...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.