Историја
Среда, 21 Септември 2016 03:19   
Границата помеѓу Бугарија и Турција (во делот на Македонија)

dr map 34-180Од Манчу, точка сместена помеѓу Сиври-Тач и Кадри-Тепе, каде што границата помеѓу помеѓу Бугарија и Источна Румелија се спојува, во согласност со актот од 14 август о.г., со главниот гребен на Родопите обележен на австриската карта како граница на стариот санџак на Софија, јужната граница на Бугарија, одејќи право кон југ, ја следи преку главната верига на Родопите јасно означената линија за поделбата на водите по-меѓу басените Места-Карасу (Рополница и Граничар) од една страна, и Искар од друга, преку Ручкаја -Чал и Налбант; во висина на Курџалак, таа го зема правецот кон запад преку Чабирна и Демир-Капија се до Кидиница Гора...каде што скршнува кон југозапад, па преку Коџа-Корица-Гора доаѓа до Ај-Гедик (врв на планината...

Повеќе...
 
Среда, 14 Септември 2016 02:00   
Претенденти за Македонија (4)

pretendenti-za-makedonija-180

„Еве како сега стои прашањето само по себе, без интервенција на европските земји: Грција и Србија се склони кон спогодба, но тие предлагаат да се подели Македонија; особено Србија инсистира на таа поделба. Тие и нудат на Бугарија половина на Македонија источно од Вардар, а западната половина сакаат да ја зачуваат за себе. Солун треба да остане неутрален. Бугарија не се согласува на таква поделба, бидејќи се надева дека ќе ја добие цела Македонија. Македонците, исто така се против раздробувањето на земјата на парчиња. Но неутрализиранието на македонското прашање, како што го разбираат сепаратистите исто не наидува на сочувство во Бугарија. Впрочем, и Србите се против таквата поделба: и едните и другите сакаат да владеат со Македонија, а не да им ја препуштат на Македонците. Но ако самото македонско население искаже волјата во таа смисла, - "добронамерници" нема што друго да прават освен да се помират пред таа волја.“ – пишува Дионисиј Григорев во својата статија „Претендентите за Македонија“

Повеќе...
 
Среда, 07 Септември 2016 02:04   
Претенденти за Македонија (3)

pretendenti-za-makedonija-180

„Присоединувањето на Македонија ќе ни создаде непомирливи непријатели во лицето на Србија и Грција, заради кои тоа ќе биде страшен удар. Тогаш Бугарија ќе стане фактичка владателка на Балканот, бидејќи нејзината територија ќе се протега од Дунав до Егејското Море и од Црното Море до Јадранско. Балканскиот полуостров ќе стане тогаш театар на уште една братоубиствеиа војна, додека конечно некој силен сосед не не натера да заќутиме и да се смириме, откако ќе ги освои и едните и другите. Ние немаме никаков интерес да си создаваме непријатели од Србите, Грците и Романците. Напротив, за нас е суштинско потребно меѓусебно да се разбереме со тие народи и да создадеме унија за заедничка одбрана против секаква надворешна интервенција. При тие услови најдобро разумно решение на македонското прашање е спогодбата меѓу заинтересираните балкански држави неутралност "Македонија за Македонците" - Дионисиј Григорев во својата статија „Претендентите за Македонија“

Повеќе...
 
Среда, 07 Септември 2016 02:03   
Персеј - последниот крал на Антигонидската Империја

persejПерсеј бил последниот крал на Антигонидската Империја една од наследничките на Македонската Империја.

Повеќе...
 
Среда, 07 Септември 2016 02:02   
Борбите за македонскиот престол

makedonski-vladeteliВо периодот по убиството на Архелај до владеењето на Филип II, во Македонија шест години се водат династички борби кои ја ослабуваат моќта на македонската држава. Првите три години владее Аероп II (ок. 396–393) како регент на малолетниот Орест, син на Пердика II. Во овој, релативно мирен период за Македонија, Аероп воспоставува внатрешна стабилност со поддршка од македонските благородници.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2016 02:03   
Сибирските потомци на Александар Македонски (4)

o-ALEXANDER-THE-GREAT-facebook-180„Сибирски потомци на Александар Македонски несомнено суштествувале и таму преживеале барем до крајот на XVII век. Но прашањето за тоа, која од етничките групи од горенаведените е носител на генот на Александар Македонски, преставува еден од главните мултидисциплинарни научни проблеми. Несомнено е јасно дека повеќе од сто илјади војници на војската на Александар, исто така, ги оставија своите деца во нивниот пат. Некои од војниците, Александар ги оставал во изградените градови како и гарнизони.“ – пишува во својата книга Николај Сергеевич Новгородов.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2016 02:02   
Претенденти за Македонија (2)

pretendenti-za-makedonija-180

Авторот на статијата „Претендентите на Македонија“ во однос на јазикот кој го користеше бугарската и српската пропаганда кон крајот на 19 век ќе го окарактеризира како безобразен, пред сè, јазикот на печатот и на специјалната литература која се користела по однос на македонското прашање. Овој јазик бил не само крајно остар и недостоен, туку како што вели авторот и двајца скарани пајтоџии би се засрамиле да зборуваат како што пишувале српските и бугарските новинари.

Повеќе...
 
Среда, 31 Август 2016 02:00   
Македонските цареви од династијата Аргеади

argeadi-180Според античките записи, со името Аргеади се означува првата царска династија во Македонија (Аргеас е епонимниот херој на Македон), која се поврзува со градот Арг во Орестида. Кон крајот на VIII век п.н.е., под водство на македонските владетели, започнува процес на обединување на долномакедонските и горномакедонските племиња во една држава. Владетелската династија Аргеади е парадигма за организирано владеење со векови, со една единствена цел, Македонија да стане моќна држава.

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2016 02:57   
Претенденти за Македонија (1)

pretendenti-za-makedonija-180„Претенденти за Македонија“ е статија превземена од руското списание "Жизнь" (ноември 1899 година), која го носи потписот Дионисиј Григорев, дописник од Софија". Во Бугарија е објавена во 1900 година.  Во неа авторот дава интересни подгледи за соседите на Македонија и нивната борбите за да се завладее со Македонија. Во неколку продолжение овде ќе ви ги презентираме неговите согледувања:

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2016 02:04   
Сибирските потомци на Александар Македонски (3)

o-ALEXANDER-THE-GREAT-facebook-180„Татарите би можел да биде потомци на Александар како претставници на "Руските -Турци", за што напишал во XII век арапскиот географ Идриси. Историчарите заскитаа со умот во потрага по "Русотурција, Русокамакија или Русотатарија ". Идриси, исто така, ја стави оваа енигматична земја на устието на реката Танаис. Историчарите сега го поврзуваат Танаис само со Дон, и покрај фактот дека античките автори говорат за четири Танаиса. Ако се отфрли грчкиот суфикс "ис", станува јасно дека реката Тана, освен со Дон, се совпаѓа со реката Том.... Така, прашањето на сибирски потомци на Александар Македонски, преку Татарите повторно се враќа на Русите.“ –  пишува во својата книга Николај Сергеевич Новгородов.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Национална ПЛАТФОРМА НА ДВИЖЕЊЕТО „НАЦИОНАЛНА ЗОРА“

ПЛАТФОРМА НА ДВИЖЕЊЕТО „НАЦИОНАЛНА ЗОРА“ Ние како како крајно десничарско движење „НАЦИОНАЛНА ...

Историја

News image

Скриениот Попис: сите тетовски жртви 1941-1945

За прв пат го објавувам точниот број на жртвите во Тетовско од војната 1941-1945. Точно 546 жртви на...

Иселеници

News image

Гласила на Македонската обединета општина на Западна Австралија (21)

Гласилото „Наш  свет“ започна да се печати во септе...

Култура и туризам

News image

Мистериите на планината Кожуф

Планината Кожуф е полна со мистерии. Треба ли веднаш да се каже дека рудникот Алшар, на планината Ко...

Фељтон

News image

1100 – Годишнината од смртта на свети Кирил Солунски (869-1969) (15)

Свети Кирил и свети Методиј Солунски се родени браќа од градот...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.