Историја
Среда, 01 Март 2017 04:36   
Втората балканска војна во мемоарите на еден српски офицер (1)

pavle-bazaric-180Потпишувањето на мирот со Османската империја во Лондон не ги реши проблемите поради кои започна Првата балканска војна. Противречностите околу владеењето на освоените територии и особено на Македонија не само што не биле решени, туку тие уште повеќе се заостриле. Така, за жал, мирот не трае долго. Само еден месец подоцна продолжија воените операции, овој пат меѓу сојузниците во претходниот конфликт. Втората балканска војна ја предизвика Бугарија, под влијание на Австро-Унгарија, без објава на војна.

Повеќе...
 
Среда, 22 Февруари 2017 04:02   
Скриениот Попис: сите тетовски жртви 1941-1945

gr1-180За прв пат го објавувам точниот број на жртвите во Тетовско од војната 1941-1945. Точно 546 жртви на ‘фашистичкиот терор’. За прв пат и целосна анализа на податоците од официјалниот статистички попис на жртвите кој претходно не бил објавуван намерно.

Повеќе...
 
Среда, 22 Февруари 2017 04:01   
Св. Давид цар Македонски, братот на Самоил

komitopuli-180„На 13 јануари 1833 година во пожар настрадал манастирот Св. Јован Рилски. Монасите започнале негова обнова, која траела до есента 1837 година. Живописување му било доверено на Захариј Зограф, сликар по потекло од Македонија. Меѓу македонските светци (св. Методиј, св. Наум Охридски, св. Јован Владимир, Св. Ангелариј, св. Јован Рилски, св. Прохор Пчински, св. Гаврил Лесновски) и неколкумина од североисточна Бугарија, централно место зазема претставата на св. Давид цар Македонски, братот на Самоил.“ – пишува проф д-р Милан Бошковски во својот осврт за „Комитопулот Давид, цар Давид, св Давид цар“.

Повеќе...
 
Среда, 15 Февруари 2017 07:09   
Османлиските архиви докажаа: Македонија никогаш не била грчка!

mak-karta-180- Архивите на Турција како наследничката на Отоманската Империја располагаат со преголема документација за историската вистина и за Македонија и за Грција. Кај нас тие датотеки речиси воопшто и не се истражуваат. Не располагавме ниту создававме кадар кој знае турски, воопшто пак да чита турски со арапско писмо, пред воведувањето на латиницата.

Повеќе...
 
Среда, 15 Февруари 2017 04:00   
Софија и Рилскиот манастир биле дел од територијата на Македонија!?

car-samoil-180Изворните податоци и поновата литература упатуваат дека со македонската државата управувал царот Давид кој бил жив сè до средината на 986 година, а политичкото и црковното седиште се наоѓало во Тријадица (Софија – н.з). Во доцниот среден век под поимот Македонија се подразбирале покрај областите западно од Софија – Сердика, самата Софија и Родопската област. Бугарскиот историчар и палеограф Иван Дујчев (1907 - 1986), чија специјалност се бугарската и византиската средновековна историја го бележи писмото до рускиот цар од 7 декември 1627 година, во кое монашкото братство од Рилскиот манастир запишало дека писмото е пушувано од Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 08 Февруари 2017 04:00   
Македонската држава на „царот Давид“ имала ограничена политичка автономија

car-samoil-180За време на владеењето на царот Јустинијан I (527-565), кој потекнувал од Тауресиум (денешен Таор), близу Скопје, бил изграден нов град наречен Јустинијана Прима, во близината на родното место на царот. Истовремено Скупскиот митрополит Кателијан бил издигнат на ниво на автокефален архиепископ на архиепископијата Јустинијана Прима. Во овој период Сердика (Софија), како важен административен и стопански центар на Византиската империја со името Триадица е потчинета на создадената архиепископија Јустинијана Прима.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 13:03   
Македонците имале цар пред Самуил!?

car-samoil-180Комитопулот Давид (? – 976) бил најстар син на комитот Никола. Со помладите браќа (Мојсеј, Арон и Самуил) се побуниле против бугарската (969) и византиската власт (976), по што владееле независно. Тој ја имал врховната власт. Се смета дека набргу бил несреќно убиен од Власи сточари во месноста Убави Дабови, меѓу Костур и Преспа. Самуил го спомнува во епитафот (992/993) напишан на плоча најдена во црквата во Преспанското село Герман на која стои: „ Во име Оца и Сина и Светиот Дух, јас Самоил, раб божји, полагам помен на татко ми, мајка ми и брат ми на овој крст. Тоа се имињата на покојните. Раб божји Никола, (Рипсимија и) Давид. Се напиша во годината од создавањето на светот 6501 (992/993) индикт.

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:39   
Јас, го разбирам овој свет ко китка под небото што расте и расцветува

jas-go-razbiram-svetot-180Јас, го разбирам овој свет ко китка под небото што расте и расцветува

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:35   
Средба со српска делегација во Охрид

sredba1-180Фактот што оваа средба требаше да биде тајна, а не јавна, упатува на размислата дека македонскиот народ и македонската држава е и натаму играчка и жртвен јарец во рацете на Киро Глигоров, Стојан Андов, Кљусев, Милошевиќ, Јовиќ...

Повеќе...
 
Среда, 01 Февруари 2017 12:31   
Кршење на Уставот ?

krsenje-na-ustav-1-180Сите велат Уставот бил јасен во членот 90, кој го определува начинот на доверувањето на мандатот за состав на нова влада. И секој си го толкува така како што сака, односно како му одговара. Суштината е во тоа што Уставот не е целосно прецизен во толкувањето на поимот „мнозинство„. Вели - Претседателот е должен мандатот да го довери на оние што имаат мнозинство во Собранието.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

ОБЈАВЕНА Е СЕДУМНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ Александар ДОН...

Историја

News image

Милојевиќ: Мегленци го прифатиле исламот кога била укината Охридската патријаршија

„Муслиманите не само што ги истиснуваа христијаните и ги завземале нивните места, туку и со насилно ...

Иселеници

News image

Јубилеј: Десет години од формирањето на Австралиско македонскиот театар од Сиднеј

На 23 мај 2007 година се формира Австралиско македонскиот ...

Култура и туризам

News image

Ново дело на дипломатот Константин Дораковски

Неодамна од печат излезе книга со драмски текстови под наслов „Шушулеменко“ од дипломатот Константин...

Фељтон

News image

Архиепископот Михаил - четвртиот поглавар на МПЦ-ОА (9)

За духовното, националното и црковното живеење на Македонците големи заслуги имаат, ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.