Историја
Среда, 20 Мај 2020 11:59   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

1.0.6

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За некои тој е голем патриот, за друг чувар на името и идентитетот на Македонците, за трет неформален амбасадор на македонскиот народ додека престојува и работи во Германија итн.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2020 11:53   
Гоце Делчев како синоним и инспирација за развојот на Народноослободителната борба на македонскиот народ во Втората светска војна (1941-1944) (7)

1.0.4

Во обемната статија под наслов: „Куклите на германо-бугарските окупатори“, објавена во „Илинденски пат“, весник на Народноослободителниот фронт на Македонија од февруари-март 1944 година“, аналитички е генерализирана борбената активност на македонската војска на целата територија на Македонија, и, воедно, целосно е демаскирана улогата на сите окупатори и нивните слуги кои имале една и единствена цел, Македонија да не биде слободна држава и македонскиот народ да не биде признат како самостоен и независен политички субјект на Балканот.

Повеќе...
 
Среда, 20 Мај 2020 11:41   
РУСКИ ВРХОВЕН МУФТИЈА ГИ „ЗAKOПА“ БУГАРИТЕ: Корените на Бугарите се во Монголија, Татарстан, а не на Балканот и ние сме Бугари

1.0.2

Бидејќи, Софија отвара теми за Македонија како дел од Бугарија, Македонците како Бугари, за Македонскиот јазик како дијалект на бугарскиот јазик, иако денешнава Бугарија е формирана како кнежевство во 1878 година, ајде да прошетаме до “прабугарите“ во Татарстан и Русија. Не е лошо да ја прочачкаме и ние таа историја, со егозтични дестинации, каде што Софија сака и нас Македонците да не депортира, како што сториле со Евреите од Македонија за време на бугарската фашистичка окупација во 1943 година.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 11:20   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (56)

1 17

Во монографијата „Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески, од авторот Киро Кипровски, голем број негови пријатели, соработници и познаници говорат за животот и делото на Мане, за неговата посветеност кон Македонија и македонски народ. Сепак можеби еден од најдобрите описи за љубовта на Мане кон својот народ и татковина, за неговиот патриотизам, за неговата борба по осамостојување на земјата за признавање и очувување на сувереноста, независноста и самостојноста на македонската држава, како и за борбата за зачувување на името и идентитетот на македонскиот народ, ни го дава  публицистот  Славе Николовски – Катин.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 11:08   
Гоце Делчев како синоним и инспирација за развојот на Народноослободителната борба на македонскиот народ во Втората светска војна (1941-1944) (6)

0000

Името на Гоце било инспирација за пишување на текстови и во весникот на Кумановската партиска организација „Октобрис“, од октомври 1942 година. Во него јасно и храбро е истакнато дека борците на македонските партизански одреди и сите припадници на народноослободителното движење, треба да го следат патот по кој одел за време на револуционерниот период до 1903 година големиот стратег, гениј и личност со безвременско значење–Гоце Делчев.

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 11:02   
Невреме во околината на Скопје во 1921

7.9

Во ноември 1921 година населението во околината на Скопје доживеало невреме какво не се памети.  Информацијата за невремето, ја пренесува белградскиот неделник „Илустриран лист – Ilustriran list“ бр 46 од ноември 1921 година, на страна 5 (текст) и 13 (фотографии). 

Повеќе...
 
Среда, 13 Мај 2020 01:00   
КОЈА Е ГЕНЕЗАТА НА ДЕНЕШНИТЕ МАКЕДОНЦИ?

1d1Според еден Извештај на швајцарскиот институт за генетика „иГенеа“ (извршен директор Imna Pazos), во студијата: Geneologie und Genetic arbeiten, објавен во НИН, Београд, бр. 32 од 21.05.2009, чиј автор е Раде Маревиќ, во делот ’Генеолошка археологија’, изнесува резултати од генетскиот профил на балканските народи, кој што во голем степен ги потврдуваат нашите истражувања за автохтоноста на античките Македонци.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 22:35   
Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (55)

1 17

Во текот на својот живот Мане Јаковлевски стекнал голем број на пријатели од сите сфери на општествениот живот. Меѓу нив се благородници, политичари, бизнисмени, духовни лица, луѓе од културата, научници,  историчари, новинари, спортисти и т.н. Најчесто нив ги поврзува љубовта кон Македонија, патриотизмот и борбата за македонската кауза, борбата за создавање на самостојна и обединета македонска држава, борбата за демократија и човековите права. 

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 02:00   
Галичник бил честа мета на разбојнички напади на Арнаутите

5.2

По Првата светска војна белградските весници пишуваат за разни настани поврзани со окупираниот дел на Македонија. Така белградскиот „Илустриран лист“, кој прво излегува на две недели и потоа еднаш неделно, во ноември 1920 г. покрај изложбата на женските рачни работи изработени во Македонија која ја организира женското друштво  „Кола сестара С.Х.С“, известува и објавува фотографии поврзани со разбојничкиот напад на Арнаутите на Галичник.

Повеќе...
 
Среда, 06 Мај 2020 02:00   
Гоце Делчев како синоним и инспирација за развојот на Народноослободителната борба на македонскиот народ во Втората светска војна (1941-1944) (5)

5.6

По повод 39 годишнината од Илинденското востание, ПК на КПЈ за Македонија, во август 1942 година, објавил статија под наслов: „Илинден и денешната борба на македонскиот народ“.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Мицкоски: На 15 јули сите заедно, единствени да им покажеме како се сака Македонија, и да ставиме крај на криминалот и р

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Делчево рече дека на 15 јули одлучуваме во какв...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.