Историја
Среда, 12 Октомври 2016 03:15   
Косара (керката на Цар Самуил) и кнезот Владимир

kosara-i-knez-vladimir-180Владимир и Косара живееја во голема љубов, слога и светост, искрено служејќи му на Бога и на народот

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2016 03:02   
Уништувањето на Охридската патријаршија

ivan-snegarov-180Иван Снегаров (Охрид, 12. Х 1883 – Софија, 1. III 1971) е истакнат славист, историчар, универзитетски професор и бугарски академик со потекло од Македонија. Член е на Македонската револуционерна организација, а бил и редактор на весникот „Автономна Македонија“, орган на Македонската федеративна емигрантска организација во Бугарија. Тој е  еден од основачите и член на Македонскиот научен институт во Софија (1923) и е соработник на органот „Македонски преглед“ (1924 - 1943). Неговиот капитален труд е Историјата на „Охридската архиепископија“ (1924).

Повеќе...
 
Среда, 05 Октомври 2016 03:01   
Писмо старо над 250 години ги открива лагите на балканската историографија

pismo-180Од писмо старо 259 години гледаме дека грчката, српската и бугарската историографска наука измислила и лаже дека не постои македонски народ. Владиката Василиј Петровиќ јасно ги набројува Македонците во ист ред со Србите, Бугарите и други балкански народи. Црногорскиот митрополит како „смирен пастир на својата татковина на народот црногорски“ пишува писмо до рускиот гроф Шувалов дека „Албанците, Македонците, Бошњаците, Србите и Бугарите, сметајќи на заштита на Русија, ќе останат во својата вера, а доколку Црна Гора биде уништена и тие ќе ја изгубат надежта и ќе примат муслиманската вера.

Повеќе...
 
Среда, 28 Септември 2016 04:02   
Џејмс Баучер во посета на Смилево по андарскиот колеж во 1906

baucer-180Џејмс Баучер (James D. Bourchier - 18. XII 1850, Браф, област Лимерик, Ирска – 30. XII 1920, Софија, Бугарија) е ирски новинар, публицист и исгакнат политички активист. Долги години работел како балкански коресподент за британскиот весник „Тајмс“.  Живеел во Софија меѓу 1892 и 1915 година и бил голем пријател на Македонија уште од 1903 година. Својата промакедонска дејност ја продолжил и по Илинденското востание. Со своите написи во британскиот печат предизвикува симпатии кон македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 28 Септември 2016 03:30   
НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА ЗА ЈУГОСЛАВИЈА ЧЕТИРИ РЕПУБЛИКИ СЕ СОГЛАСНИ: МОЖЕ СЕКОЈ ПО СВОЈОТ ПАТ, СОГЛАСНО НЕГОВАТА ВОЛЈА. СРБИЈА И ЦРНА ГОРА - НЕ

raspad-na-jugoslavija-180”Најнапред, лордот (Царрингтон, н.б.) бара согласност  за Главата И. (“Општи одредби”) каде е внесена точка ц) , така што покрај “слободна асицијација на суверени  републики со меѓународен идентитет” е воведена и опцијата “заедничка држава на рамноправни републики од оние републики кои сакаат да останат во неа”. Четири републики се согласни: може секој  по својот пат, согласно неговата волја. Србија и Црна Гора - не! Пред секој од нас е хартија со потпис на Милошевиќ и Булатовиќ: тие Главата И . ќе ја прифатат ако во членот 1. Точката ц) се исмени така да гласи:

Повеќе...
 
Среда, 28 Септември 2016 03:15   
БАДЕНТЕРОВАТА КОМИСИЈА ОЦЕНИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА ГИ ИСПОЛНУВА УСЛОВИТЕ ЗА МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАНИЕ, А ЕВРОПСКИТЕ ДРЖАВНИЦИ ЈА ОСТАВИЈА ДА ЧЕКА

badinter-180"Европската Заедница формирше и посебна комисија на чело со тогашниот претседател на Уставниот суд на Франција, Робер Бадинтер, да ги испита околностите кај секоја од републиките и да утврди дали кај секоја од нив постојат потребните правни акти за да може да и се признае правото на независност. Таа комисија, проучувајќи го нашиот случај, а имајќи ги предвид приговорите на членката на ЕЗ - Република Грција, побара од нас да донесеме два амандмана со кои ќе ги промениме двата члена на Уставот, оние што се однесуваа на границите и на деловите на македонскиот народ кој живеат како национално малцинство во соседните земји. Ние ги прифативме тие услови и, по забрзана постапка, на 6 јануари 1992 година... ги донесовме двата аман-дмана со кои го изменивме Уставот. Споменатата Бадинтерова комисија потоа оцени дека, од правен аспект, од четирите републики што побараа меѓународно признание, само Словенија и Македонија ги исполнуваат сите потребни услови, а на Хрватска и на Босна и Херцеговина им пре-порачаа да...изведат рефендум за независност, доколку сакаат да добијат меѓународно призна-вање.

Повеќе...
 
Среда, 21 Септември 2016 04:39   
Учество на Македонците во Романското востание

romanskoto-vostanie-180Почетокот на XIX век за поробените балкански народи означува и почеток на националните борби за ослободување од долговечната доминација на одманлиската држава. Првото српско востание од 1804 година во тој поглед преставуваат предвесник. По него во 1821 година избувнува грчкото востание. И во двете востанија македонскиот народ дал свој допринос. Освен во Србија и Грција, македонските печалбари во Влашко и Молдавија, во 1821 година  учествувале во востанието предводено од Тудор Владимиреску.

Повеќе...
 
Среда, 21 Септември 2016 04:29   
ТАЕН ТРИЦАРСКИ СОЈУЗЕН ДОГОВОР ПОМЕЃУ ПРУСИЈА, АВСТРО-УНГАРИЈА И РУСИЈА

balkan3ТРИТЕ СИЛИ ЌЕ ГИ ОТКЛОНУВААТ БУГАРИТЕ ОД СЕКОЕ УПАЃАЊЕ ВО СОСЕДНИТЕ ПОДРАЧЈА, ОСОБЕНО ВО МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 21 Септември 2016 04:19   
Границата помеѓу Бугарија и Турција (во делот на Македонија)

dr map 34-180Од Манчу, точка сместена помеѓу Сиври-Тач и Кадри-Тепе, каде што границата помеѓу помеѓу Бугарија и Источна Румелија се спојува, во согласност со актот од 14 август о.г., со главниот гребен на Родопите обележен на австриската карта како граница на стариот санџак на Софија, јужната граница на Бугарија, одејќи право кон југ, ја следи преку главната верига на Родопите јасно означената линија за поделбата на водите по-меѓу басените Места-Карасу (Рополница и Граничар) од една страна, и Искар од друга, преку Ручкаја -Чал и Налбант; во висина на Курџалак, таа го зема правецот кон запад преку Чабирна и Демир-Капија се до Кидиница Гора...каде што скршнува кон југозапад, па преку Коџа-Корица-Гора доаѓа до Ај-Гедик (врв на планината...

Повеќе...
 
Среда, 14 Септември 2016 03:00   
Претенденти за Македонија (4)

pretendenti-za-makedonija-180

„Еве како сега стои прашањето само по себе, без интервенција на европските земји: Грција и Србија се склони кон спогодба, но тие предлагаат да се подели Македонија; особено Србија инсистира на таа поделба. Тие и нудат на Бугарија половина на Македонија источно од Вардар, а западната половина сакаат да ја зачуваат за себе. Солун треба да остане неутрален. Бугарија не се согласува на таква поделба, бидејќи се надева дека ќе ја добие цела Македонија. Македонците, исто така се против раздробувањето на земјата на парчиња. Но неутрализиранието на македонското прашање, како што го разбираат сепаратистите исто не наидува на сочувство во Бугарија. Впрочем, и Србите се против таквата поделба: и едните и другите сакаат да владеат со Македонија, а не да им ја препуштат на Македонците. Но ако самото македонско население искаже волјата во таа смисла, - "добронамерници" нема што друго да прават освен да се помират пред таа волја.“ – пишува Дионисиј Григорев во својата статија „Претендентите за Македонија“

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Напад на македонската култура и традиција

Колумна на Џејсон Мико: Напад на македонската култура и традиција

Историја

News image

На пловниот џин кој потонал со Титаник на 14 април 1912г имало и Македонци

Првото и последно патување на Аце Малинкоски за Америка завршило во “сините гробишта”

Иселеници

News image

Велика Британија – земјата на минатото и на иднината (1)

Голем е предизвикот да се патува за Велика Британија, земј...

Култура и туризам

News image

Стибера

Градот Стибера се наоѓал на ритчето "Бедем" кај Чепигово, во централниот дел на Пелагонија.

Фељтон

News image

Солунските браќа свети Кирил и свети Методиј (5)

Свети Кирил и свети Методиј Солунски се родени браќа од градот С...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.