Историја
Среда, 24 Август 2016 03:57   
Претенденти за Македонија (1)

pretendenti-za-makedonija-180„Претенденти за Македонија“ е статија превземена од руското списание "Жизнь" (ноември 1899 година), која го носи потписот Дионисиј Григорев, дописник од Софија". Во Бугарија е објавена во 1900 година.  Во неа авторот дава интересни подгледи за соседите на Македонија и нивната борбите за да се завладее со Македонија. Во неколку продолжение овде ќе ви ги презентираме неговите согледувања:

Повеќе...
 
Среда, 24 Август 2016 03:04   
Сибирските потомци на Александар Македонски (3)

o-ALEXANDER-THE-GREAT-facebook-180„Татарите би можел да биде потомци на Александар како претставници на "Руските -Турци", за што напишал во XII век арапскиот географ Идриси. Историчарите заскитаа со умот во потрага по "Русотурција, Русокамакија или Русотатарија ". Идриси, исто така, ја стави оваа енигматична земја на устието на реката Танаис. Историчарите сега го поврзуваат Танаис само со Дон, и покрај фактот дека античките автори говорат за четири Танаиса. Ако се отфрли грчкиот суфикс "ис", станува јасно дека реката Тана, освен со Дон, се совпаѓа со реката Том.... Така, прашањето на сибирски потомци на Александар Македонски, преку Татарите повторно се враќа на Русите.“ –  пишува во својата книга Николај Сергеевич Новгородов.

Повеќе...
 
Среда, 17 Август 2016 03:02   
Официјални лица и историчари за македонскиот идентитет кон крајот на XIX и почетокот на XX век

majka-makedonija-180Официјални личности, историчари и институции на Бугарија, кон крајот на XIX и почетокот на XX век говорат за постоење на македонски идентитет. Чудно е како денес овие изјави се занемаруваат, а некои сеуште се обидуваат да ја негираат посебноста на македонскиот народ. Што е тогаш кажано и зошто тоа се прави, може дасе види од нивните кратки изјави.

Повеќе...
 
Среда, 17 Август 2016 03:01   
Македонската принцеза и германска императорка

teofana-180Со доаѓањето на Mакедонската династија на тронот на Источното римско царство (Византија), со кој владее од 867 до 1056 година, византиската империја го достигнала својот врв, како на политички, така и на културен план. Овој период се карактеризира со територијална експанзија и цветање на книжевноста и уметноста во Византиската империја. Градовите, населението и производството во Империјата било зголемено, а имало и значителен раст во образованието и културата. Во овој период сочуваните антички текстови биле трпеливо копирани, се појавувале прекрасни мозаици на ентериерите на многу нови цркви, едноставно уметноста цветала. Оттука овој период уште е познат како македонска ренесанса.

Повеќе...
 
Среда, 17 Август 2016 03:00   
Од Св. Климент до XXIвек: Кардинални промени во христијанството

kliment-kiril-metodij-180Меѓународната конференција „Климентовото дело“, 2016 Филолошкиот факултет и Факултетот за образовни науки Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2016 03:55   
Хераклеја Синтика град на македонските кралеви

Heraclea Sintica-180Античкиот град Хераклеја Синтика е сместен во земјата на с.Рупите, општина Петрич (врз јужната падина на вулканската возвишение Кожув). Александар Македонски тука ја започнал воената и административната кариера како гувернер на градот, кога неговиот татко тргнал на поход за освојување на Византион. Отука градот е познат како "град на македонските кралеви".

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2016 03:47   
Сибирските потомци на Александар Македонски (1)

o-ALEXANDER-THE-GREAT-facebook-180„Неодамна, на крајот на XVII век, Монголите во неколку наврати изјавиле дека се директни потомци на Александар Македонски. Во објавената книга во 1692 и 1705 година, "Северна и Источна Татарија", градоначалникот на Амстердам Николај Витсен напишал: "Во 1675 година, наводно, во Москва пристигнаа четири монголски амбасадори. Првиот од амбасадорите рече дека тој бил потомок на Александар Македонски, за кого раскажал многу работи". – пишува во својата книга Николај Сергеевич Новгородов.

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2016 03:45   
На Илинден востанието пламна по цела Југозападна и Западна Македонија

ilinden1-180Македонското население тргна на повикот на Врховниот штаб, се дигна како еден човек и со нечуен патриотски жар се фрли во ослободителната борба. Непријателот не очелуваше удар, тој беше изненаден.

Повеќе...
 
Среда, 10 Август 2016 03:40   
Бодричи (Македонијани) 4 век п.н.е. - 12-ти век од н.е.

bodrici-180Бодричите (Ререги, Рароги) се племе кое припаѓаат на Полабските Славјани, кои во VI век се населиле во источниот дел на долна Елба, помеѓу заливот Висмар на Балтичкото море и Шверинското езеро. Според Егор Иванович Класен, Бодричите биле мистерозно племе кое се населиле на брегот на Балтичкото Море, а некои од нив потоа се преселиле во Илмен и Ловат (Новгородската област) уште во IV век пр. н.е. Тие биле познати како Македонијани (Македонци), кои таму се населиле по распадот на Македонското Царство.

Повеќе...
 
Среда, 03 Август 2016 03:04   
„Трет востанички округ - Беласица“

240px-Krastyo_Asenov_Sliven_IMAROНа 23 мај 1903 година кај селото Градобор на десетина километри од Солун била уништена четата на Атанас Чопката. Четата која броела 16 души била опколена, а борбата траела еден ден. Турците имале еден загинат, од четата еден бил фатен жив додека пак останатите загинале. Четниците откако виделе дека состојбата е безизлезна се самоубиле. Подвојводата Мито од Мутулево најпрво ја скршил својата пушка, а потоа се самоубил со револверот.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

СЕМАКЕДОНСКИ СОБИР ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА НА 23 АПРИЛ ВО СИДНЕЈ!

18 април 2017 година, Сиднеј, Нов Јужен Велс, Австралија - Во организација на Светскиот Македонски К...

Историја

News image

Последно писмо на гемиџијата Јордан Попјорданов - Орце испратено до неговата Кате- 1903 година

Кога ќе го читаш моето писмо мене веќе нема да ме има - јас ќе бидам труп или веќе фрлен во некоја д...

Иселеници

News image

Тодор Радевски

Тодор Радевски (? - 23.03.2016), познат како Тоде или Тодо...

Култура и туризам

News image

Село Лазоровци – Кичевско, репортажа на Влатко Билески

Селото Лазоровци лежи северо-источно од Кичево: од запад се допира со котлинското дно, а од исток со...

Фељтон

News image

За делото „40 поклоненија пред гробот на свети Кирил философ во Рим“ (23)

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, поглавар на Македонската правосла...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.