Историја
Среда, 18 Септември 2013 08:34   
За притисоците на фанариотските владици во серската област

fanariotski-vladiciПисмо од проигуменот Дионисиј до Стефан Верковиќ за притисоците на  фанариотските владици во Серската област

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 08:27   
Победа на војските на Александар над војските на Дариј кај реката Граник

xgaplus-240…А Дариј, кога му беше јавено дека Александар дошол распореден за борба, испрати околу 30.000 коњаници преку реката Пинар, и со нив околу 20.000 лесно вооружени...

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 08:23   
Џорџо Јулио Кловио

clovio-240Сликарот Џорџо Јулио Кловио (1498 - 1578) имал македонско етничко потекло...

Повеќе...
 
Среда, 18 Септември 2013 03:01   
Античка македонска архитектура и урбанизам (3 дел)

macedonia_stobi_theatre

Она што денеска е познато како Македонска античка архитектура и урбанизам, во светски рамки, во суштина е започнато во Македонија многу векови пред Александар. Терминот во себе ги содржи карактеристиките на архитектурата и урбанизмот на Македонската монархија, но во поглед на грандиозноста на изградбата најзначајни се трите века, почнувајќи од Александровите освојувања, па се до паѓањето на последното Александрово кралство, Клеопатриниот Египет, во 31 година п.н.е. Архитектурата во овој период не била ниту статична ниту униформна, на огромната територија, на која е инволвирана.

Повеќе...
 
Среда, 11 Септември 2013 03:04   
Убиството на македонскиот крал Филип II

filipvtori11-240Филип II бил творецот на најсилната држава на Балканот, голем реформатор кој успеал да се наметне за хегемон на Хелените. Неговиот син Александар III Македонски ќе создаде нов свет на измешани култури, нова цивилизација -хелинистичката. Така тој ќе достигне достојно историско помнење на македонското име, наспроти цивилизираните Хелени, Египтјани, Персијци, Римјани.

Повеќе...
 
Среда, 11 Септември 2013 03:03   
Рајхштатска спогодба - 1876 г.

mapa-balkanИсточното прашање е европскиот дипломатски термин со кој се означува проблемот на Отоманското политичко наследство. Во периодот кога е доведено во прашање опстанокот на Османската империја кон крајот на XIX век се отвара прашање на поделба, заграбување и контрола на територијата под администрација на Османлиите. Со други зборови, станува збор за териториите во југоисточна Европа, Блискиот Исток и Северна Африка.

Повеќе...
 
Среда, 11 Септември 2013 03:02   
Постои голема блискост меѓу илирските, тракиските и македонските племиња

map-ShinBalТезата дека Албанците имаат илирско потекло, која ја промовираат најчесто албанските теоретичари држејќи за лингвистичката теорија, никогаш не била потврдена.  Дури и фактите кои укажуваат дека албанскиот јазик нема илирско, туку тракиско потекло, се игнорираат. Причината зошто се држат до тезата дека имаат илирско потекло е едноставна. Тие сакаат да истакнат дека имаат природно право на територијата на која некогаш живееле Илирите, а доколку ја прифатат теоријата дека имаат тракиско, односно дакомезиско потекло тоа значи дека потекнуваат од источниот дел на Балканот и дека се дојденци на оваа територија.

Повеќе...
 
Среда, 11 Септември 2013 03:01   
Античка македонска архитектура и урбанизам (2 дел)

Delphi_temple_of_Apollo-240Грчката  куќа, наспроти богатството и монументалноста на јавната архитектура била крајно скромна - скоро сиромашна. Се до Македонското време во грчкото општество била непримерна секоја раскош и истакнување на материјалното богатство. Но освен тоа, хеленската куќа ја одредил фактот дека грчкиот човек живеел со интензивен јавен живот и најголемиот дол од своето време боравел на отворените простори на агората, ареопагот, во палестрата, театарот или во акрополата. Разбирлива е затоа неговата релативна равнодушност према интимата на куќниот амбиент и куќата како симбол на неговиот општествен статус.

Повеќе...
 
Среда, 04 Септември 2013 03:05   
Писмо од австрискиот командант Пиколомини до царот Леополд I

carot-leopold„Решив градот Скопје на пламенот да го дадам”

 

(26 и 27 октомври 1689 година)

Повеќе...
 
Среда, 04 Септември 2013 03:04   
Писмо на Ѓорѓија Пулевски до Деспот Баџовиќ

gorgija-pulevski-240„ЈАС УШТЕ ВЕРУВАВ ЗА ШТО СМЕ ТРГНАТИ ДА СЕ БИЕМЕ ЗА МАКЕДОНИЈАТА. СИТЕ БЕВМЕ ГОТОВИ ДА УМРЕМЕ.  ИЛИ СЛОБОДА , ИЛИ СМРТ -ТРЕТО НЕМА”.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Заев противправно го узурпира мандатот, а соучесник во кршење на Уставот е и Пендаровски

Зоран Заев во негова корист продолжува со кршење на Уставот.

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.