Историја
Среда, 23 Октомври 2013 03:55   
Ден на Мaкедонската револуционерна борба

120-godini-vmro-240На 23 октомври 1893 година во куќата на солунскиот книжар Иван Хаџи Николов во Солун се собрале шестмина млади мажи за да ги ставаат основите на тоа, коешто ќе стане симбол и знаме на борбите на Македонците за слобода.

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:18   
Признавање на правата на македонците од Егејска Македонија (1982)

KaramanlisМеморандум на Македонската етничка комуна од Јужен Велс до Константин Караманлис, претседател на Република Грција, со кој се бара на Македонците од Егејскиот дел на Македонија да им се признаат националните, политичките, јазичните и културните права (1982).

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:11   
Писмо од Форумот за човекови права на македонците од егејскиот дел на Македонија до грчкиот претседател Стефанопулос- 1996

mk2БАРАМЕ ДА НИ СЕ ОВОЗМОЖИ НЕПРЕЧЕНО ПОСЕТУВАЊЕ  НА НАШИТЕ РОДНИ МЕСТА ВО  РЕПУБЛИКА  ГРЦИЈА БЕЗ УСЛОВУВАЊЕ

Повеќе...
 
Среда, 23 Октомври 2013 01:06   
Македонија прераснува во светска империја (334 година п.н.е.)

Map-alexander-empire-240ПО  ПОКОРУВАЊЕТО  НА  ГРЧКИТЕ  ПОЛИСИ  АЛЕКСАНДАР  СЕ  ВРАЌА  ВО МАКЕДОНИЈА, ОДРЖУВА  ОЛИМПИСКИ  ИГРИ  И  ПРЕЗЕМА  ПОХОД  ВО ХЕЛЕСПОНТ

Повеќе...
 
Среда, 16 Октомври 2013 03:00   
Македонското движење и српската пропаганда

srpska-propaganda-240Македонското движење и српската пропаганда првите контакти ги остваруваат во средината на 70-те години на 19 век, а поголема заедничка соработка се забележува во текот на 80-те години на 19 век.

Повеќе...
 
Среда, 16 Октомври 2013 03:00   
Писмо од Лазо Дамовски - Ошенски до политбирото на ЦК на КПГ: (12 март 1945 година)

pismo-od-lazo-dimovski-240КПГ СЕ БОРИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД КАКО ШТО СЕ БОРЕА  И СЕ БОРАТ ГРАЃАНСКИТЕ ПАРТИИ... ДА ЈА ПРОШИРИ ОКУПАЦИЈАТА И ДА ПРИСВОИ  НОВИ ТЕРИТОРИИ ОД ДРУГИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА

Повеќе...
 
Среда, 16 Октомври 2013 03:00   
Писмо од Димитров до Тито - (28 јули 1944 година)

bodoni-240ЗА ПОГРЕШНАТА ПОЛИТИКА НА БРП (К)  ПО МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ И УПАТСТВА ЗА НАТАМОШНО ПОСТАПУВАЊЕ

Повеќе...
 
Среда, 16 Октомври 2013 03:00   
Писмо од Јосип Броз Тито до Георги Димитров: (крај на јуни-почеток на јули 1944 година)

tito-240КРИТИКА НА ПОЛИТИКАТА НА БРП (К) И КПГ ПО МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ И ПО ПРАШАЊЕТО ЗА ВООРУЖЕНАТА БОРБА

Повеќе...
 
Среда, 09 Октомври 2013 03:27   
Прво заседание на АСНОМ

asnomПрвото заседание на АСНОМ претставува државно конституирање на македонскиот народ и народностите во Македонија. На него се донесени повеќе решенија, меѓу кои се решението за конституирање на антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија АСНОМ во врховно законодавство и исполнително тело на Македонија и заведување на македонскиот јазик како службен јазик во македонската држава, решение за донесување декларација за основните права на граѓаните во демократска Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 09 Октомври 2013 03:24   
Одговор на ГШ на НОВ и ПОМ на приговор од АНОКМ (14 март 1944 година)

mihajlo-apostolski-240Вашето изложение од декември месец миналата година го добивме. Поради големи покрети и борби кој ги водевме против германо-б`лгаро-албанските хорди, кој се опитаја да ја разбијат нашата војска, ние не можевме по-рано да ви одговориме. Па и сега, ние не ќе можеме по обширно да ви одговориме, ама се надеваме се оти ќе дојдете при нас, каде ќе можеме сите проблеми да ги разјасниме, кој са поставени во Манифестот. Сега ние сакаме да се обрнеме само на најважните ваши примедби.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го коментираше на фејсбук профилот откажувањето на Заев и Николовски

  Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на ...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.