Историја
Среда, 13 Ноември 2013 04:02   
Професорот и бивш грчки премиер К. Амантос: Кога би се создала автономна Македонија, Грција ќе мора да се повлече до Олимп

Triple_Occupation_of_Greece-240„Македонија секогаш била и денес останува тврдина и бели дробови на Грција... Сојузниците (по И светска војна, н.б.) направија голема грешка што на север не ни дадоа поповолни граници. Корекцијата на нашата граница спрема Србија треба да се реши  на пријателски начин. Бидејќи Србија ќе има голема корист од српско-грчката соработка. Меѓутоа, вакво пријателство не може да има сеж додека погледите на Србите се свртени кон Солун. Кога би се создала автономна Македонија, Грција ќе мора да се повлече до Олимп, вечно загрозувана од балканските Словени”.

Повеќе...
 
Среда, 13 Ноември 2013 04:01   
Проглас на привремената политичка комисија на македонците под Грција

nob-egejska-makedonija-240МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ИМА ПРАВО КАКО СЕКОЈ ДРУГ НАРОД НА СВОЕТО САМООП-РЕДЕЛЕНИЕ. НИЕ ГО ИЗВОЈУВАВМЕ НАШЕТО ПРАВО.

(12 ноември 1944 година)

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:04   
Критика од ЦК на КПЈ до ЦК на КПГ за новата политика на КПГ за обединета Македонија во Балканска федерација (Радиограма од 3 март 1949 година)

egejska-makedonija-naselenie„До ЦК на КПГ,

Во врска со денешната политика на КПГ по македонското национално прашање, ЦК на КПЈ смета за потребно да укаже на следните факти:

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:04   
Резолуција на V пленум на КПГ по македонското прашање: Во Северна Грција македонскиот народ се бори со невиден хероизам

kpg2КПГ ТРЕБА ДА ГИ ОТСТРАНИ СИТЕ ПРЕЧКИ КОИ ПРЕДИЗВИКУВААТ  НЕЗАДОВОЛСТВО И НЕГОДУВАЊЕ  КАЈ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:02   
Резолуција на II пленум на главниот одбор на НОФ за Егејска Македонија: Обединување на Македонија во независна и рамноправна држава во Балканска федерација (2-3 февруари 1949 година)

nof-egejska-makedonija“Оваа ситуација наметнува тешки и важни задачи пред НОФ и пред целиот македонски народ. НОФ треба уште повеќе да го мобилизиера македонскиот народ и да биде вистински негов водач. Ефикасно да помогне 1949 година да биде година на победата и мирот што претставува вековен копнеж на грчкиот и македонскиот народ.

Повеќе...
 
Среда, 06 Ноември 2013 03:01   
Балканскиот пакт од 1953

balkanskiot-pakt-240Балканскиот пакт од 1953 година (официјално: Спогодбата за пријателство и соработка) е договор потпишан во Анкара (Турција) од страна на Грција, Југославија и Турција на 28 февруари 1953 година.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:04   
Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската Книжевна Школа формирана во 886

Slavjanski-rakopisi2Најстарата средновековна македонска книжевна школа е Охридската Книжевна Школа формирана во 886 година од Климент Охридски, а од 893 година му се придружил и Наум Охридски. Остатоците од оваа школа не се зачувани, но се лоцира во охридската месност Имарет.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:03   
Русите и древните Македонците биле едно исто според јазикот- 1722 г.

isecok-od-knigata-240Исечок и цитат од книгата „Појава на името, славата и распространувањето на народот славјански“ од Петар Велики 1722 година.

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:02   
За ајдутското движење во Македонија (15 мај 1873 година)

srevan-verkovic-240СПОМЕНАТИТЕ ЧЕТИ СЕ ОСВЕТНИЦИ ЗА НЕЧУЕНИТЕ НЕПРАВДИ НАПРАВЕНИ  ВРЗ ХРИСТИЈАНИТЕ, А НЕ ПРОСТИ ЗЛОСТОРНИЦИ И УБИЈЦИ.

ПИСМО ОД СТЕФАН ВЕРКОВИЌ ЗА АЈДУТСКОТО ДВИЖЕЊЕ  ВО МАКЕДОНИЈА:

Повеќе...
 
Среда, 30 Октомври 2013 03:01   
Голема слепотија покажаа Грците (Преспа, 21 март 1944 година)

penko-zdravkovski-240ПИСМО ОД ПЕНКО ЗДРАВКОВСКИ ДО ДОБРИВОЕ РАДОСАВЉЕВИЌ: ОД ПОЛНО ПРИЧИНИ МАКЕДОНЦИТЕ НЕМАА ДОВЕРБА ВО ГРЦИТЕ.ВАКВАТА НЕСИГУРНА ЛИНИЈА ПО ПРАШАЊЕТО НА МАКЕДОНИЈА, ГИ ПАРАЛИЗИРА МАКЕДОНЦИТЕ ОД БОРБАТА. ПО НАЦИОНАЛНОТО ПРАШАЊЕ ГОЛЕМА СЛЕПОТИЈА ПОКАЖАА ГРЦИТЕ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го коментираше на фејсбук профилот откажувањето на Заев и Николовски

  Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на ...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.