Актуелно
Недела, 08 Октомври 2017 22:48    PDF Печати Е-пошта
13 КОНЦЕРТ “ПЕСНИ И ОРА ОД ЕГЕЈОТ“

22359134 1641027849305081 1018351740 n

СОЈУЗ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈОТ МАКЕДОН

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 16:54    PDF Печати Е-пошта
ВО АЛБАНИЈА ЕДИНСТВЕНО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИ!

22237454 1635631423178057 742872633 nВАСИЛ СТЕРЈОВСКИ: “ВО АЛБАНИЈА ЕДИНСТВЕНО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИ!“

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:05    PDF Печати Е-пошта
„ПИТБУЛОT“ ДАНИЕЛ СТЕФАНОВСКИ

daniel2-180- Даниел Стефановски има 22 години, висок е 185 сантиметри, тежок е 81 килограми, тој е Македонец, родителите му се по потекло од Куманово, а роден е во Швајцарија. Денес тој живее и работи во Цирих. Првите чекори во боречките спортови ги прави на своите 13 години.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:04    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНИ СЕ Е ПОСЛЕДНИТЕ 38, 39 И 40 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

herodot-180Деновиве на Youtube се поставени последните 38, 39 и 40 епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:03    PDF Печати Е-пошта
Кривична без материјални докази

marjan-risteski-180Секоја година во градот под марковите кули во средината на месец јули пред прилепчани и голем број на странски гости се одржува 4 дневната манифестација "Пиво фест”. Од кога е на функција градоначалник на општина Прилеп, ревносниот Марјан Ристески и неговиот тим имаат можност до сега мошне успешно 13 пати по ред да ја оргаиизираат оваа фестивалска манифестација на пивото.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:02    PDF Печати Е-пошта
ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА - МАКЕДОНСКА ЦРКВА

ohridska-arhiepiskopija-180Поданиците на Охридската Архиепископија ја чувствувале истата како Македонска и таа впрочем го ширела македонското име.

Повеќе...
 
Среда, 04 Октомври 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Јапонија бара помош од Македонците во 1904 година

japonija180Во 1904 година, Јапонија која се наоѓа во војна со Русија, се обидува да ја добие поддршката и да ги поттикне македонските револуционери да кренат ново востание против Турците, само за да и` ги врзат рацете на Царска Русија во Европа.

Повеќе...
 
Среда, 27 Септември 2017 03:13    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНИ СЕ Е 36 И 37 ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

plutarh2-180Деновиве на Youtube се поставени 36 и 37 епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 27 Септември 2017 03:07    PDF Печати Е-пошта
ММДЧП започна нова кампања, „Нашето име е Македонија“, со билборди во Македонија. ВЕДНАШ ПРЕКИНЕТЕ ГИ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО!

ourname 180ММДЧП започна нова кампања, „Нашето име е Македонија“, со која бара веднаш да престанат расистичките, антимакедонски преговори за името, со билборди во Скопје, Битола, Тетово (фотографиите се подолу), а наскоро и во други градови низ Македонија, заедно со телевизиски и радио реклами, огласи во весници и на интернет, прес-конференции и стотици илјади летоци.

Повеќе...
 
Среда, 27 Септември 2017 03:03    PDF Печати Е-пошта
Заткоски кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначлник во Кривогаштани сигурно победува

toni-zatkoski-180Актуелната опозициона партија на македонската политичка сцена ВМРО ДПМНЕ на чело со нејзиниот лидер Никола Груевски за следните локални избори на 15 октомври оваа година во општина Кривогаштани во битката за градоначалничката фотеља ќе настапи со актуелниот градоначалник Тони Заткоски кој по втор пат ќе ја бара довербата од кривогаштанскиот електорат.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “А...

Историја

News image

Српска пропаганда во Македонија

Српската пропаганда е разгранет систем за ширење на српското национално чувство, култура, јазик, иде...

Иселеници

News image

Солунските атентари и нивната улога за ослободување на Македонија (5)

По 29 април 1903 година друг еден настан ја возбудил Макед...

Култура и туризам

News image

Како се изнесуваше македонското културно наследство за време на Првата светска војна (1)

Научната експедиција во Македонија и Поморавија за време Првата светска војна е проект на началникот...

Фељтон

News image

Александар Македонски (2)

Сакаме да ги информираме читателите на „Македонска нација“ дека продолженијата „Алек...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.