Актуелно
Среда, 29 Јули 2020 08:42    PDF Печати Е-пошта
Следува сериозна катарза и кадровски освежувања во сите структури

1mickoski28076

Партискиот статут на ВМРО-ДПМНЕ е практично документ кој што ги уредува внатрешните односи на партијата, а се рефлектира од програмските одредби. Инаку, искуствата од нашите сестрински партии практично заедно со спецификите кои што се карактеризираат со нашата партија за нашето општество се вградени во овој нов статут. Според оценката на многумина претставува најдемократски партиски статут во нашата држава, во Македонија, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во соноќешното интервју во централниот дневник на ТВ Сител.

Повеќе...
 
Вторник, 28 Јули 2020 20:12    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Би бил кукавица доколку сега се повлечам

1mickosk

Христијан Мицкоски: Би бил кукавица доколку сега се повлечам, следува катарза во ВМРО-ДПМНЕ, силно сум мотивиран за смена на оваа власт

Повеќе...
 
Понеделник, 27 Јули 2020 21:16    PDF Печати Е-пошта
Коњаницата до Крушево ќе ја предводи тврдокорната лавица Рашела Мизрахи, горда Еврејка од Македонија

1 90

Пратеничката во Собранието на Р.Македонија Рашела Мизрахи пред поаѓањето на коњаницата ќе изјави:Ги пренесуваме спомените за славните Илинденци и за тоа како се сака Македонија.Голема е честа да ја предводам коњаницата! Нека ни е лесен патот низ македонските планини до Мечкин Камен.

Со поаѓањето на Коњаницата за Крушево ќе се присетиме на нашите славни Илинденци и на народот кој им давал голема подршка во сенародното ослободително востание.

Коњаницата „СВ ЈОВАН БИГОРСКИ ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧЕ“ по единаесети  пат традиционално ќе учествува на прославата на: научно културните средби „Десет дена Крушевска република“.

Илинденците со својата крв го испишаа својот аманет. Аманетот од нашите предци, моралот и слободата ни налага дека мора да ја чуваме нашата држава и да ја пренесуваме на нашите потомци. Света должност на секој од нас е да ги негува и никогаш да не ги заборава аманетите.

Ако со Крушевската Република се поставија темелите на македонската држава, со Вториот Илинден македонскиот народ се стекна само со ограничен суверенитет, на Третиот Илинден (8 септември 1991) македонскиот народ доби целосен суверенитет.

Да се биде Патриот во 21 век треба со дела да покажеш како се сака и како се работи за својата држава и својот народ. Денешниот патриот создава сегашност и иднина. Со Делата се градат темелите на успешна и просперитетна држава. Тоа е патриот денес.

На својот историски пат Македонија и македонскиот народ постојано наидувале на пречки, на разни искушенија. Затоа, да ја искористиме можноста на 2 август од славното Крушево да им се поклониме на: Гоце, Даме, Карев, Питу Гули, Сандански, Александров, Камхи, Гемиџиите, Ченто, Брашнаров, Богдановски и на илјадниците борци во револуционерното дело кое е симбол на македонскиот непокор.

ДА ГО ЗАЦВРСТИМЕ МАКЕДОНСКИОТ КОРЕН, ДА ЈА ПРОДОЛЖИМЕ ЛОЗАТА НА НАШИТЕ ПРЕДЦИ, САМО ТАКА МОЖЕ ДА ОПСТАНЕ ЕДНА НАЦИЈА, ЕДЕН НАРОД, ЕДНА ДРЖАВА!

ВЕЧНА ДА Е НАШАТА ЕДИНСТВЕНА И БЕСМРТНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА! Амин!

1 1111

1 199

Мане Јаковлески

 
Сабота, 25 Јули 2020 17:48    PDF Печати Е-пошта
Трајче Т.Трајковски До Христијан Мицкоски: Борбата за Македонија е вечна
1Trajce
Најпрвин дозволетеми од мое лично име, од името на ЗК на ВМРО-ДПМНЕ од Перт, ЗК-ти од Вулонгон, Аделаиде, Њукастел, Сиднеј и Бризбан да го изразам нашето задоволство за последните одлуки и измени на Статутот на нашата партија.
Повеќе...
 
Четврток, 23 Јули 2020 19:13    PDF Печати Е-пошта
За Ивица (комшијата) Коневски

1NaumСтоилковски со докази: 350 м2 деловен и станбен простор се причината зошто Коневски молчеше и не го напаѓаше Заев три години

Повеќе...
 
Четврток, 23 Јули 2020 14:41    PDF Печати Е-пошта
И не треба никој да се труди да пишува имиња и презимиња околу печалбарите, сами ќе се јават сите

2a

Коневски тежи минус 4 илјади гласа, добро е што не работеше оваа кампања, па ВМРО-ДПМНЕ повторно си го врати Аеродром

Повеќе...
 
Четврток, 23 Јули 2020 14:11    PDF Печати Е-пошта
Единаесет години коњаница “Бигорски Манастир–Патот на Црешовото Топче“
 

67606240 10206445422050701 646224408603525120 n

Во спомен на храбрите Илинденци, коњаницата “Бигорски Манастир-Патот на Црешовото Топче“ годинава по единаести пат го организира традиционалниот коњички марш.

Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2020 21:14    PDF Печати Е-пошта
Никола Тодоров, Ќе одговараш пред судот на честа на ОРГАНИЗАЦИЈАТА!
105988
Јован Ване петров
 
Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2020 18:46    PDF Печати Е-пошта
Александар Бициклиски: Крај на "СТАКЛЕНИТЕ ЅВОНА" во ВМРО-ДПМНЕ
130875
Александар Бициклиски: Крај на "СТАКЛЕНИТЕ ЅВОНА" во ВМРО-ДПМНЕ
 
Повеќе...
 
Среда, 22 Јули 2020 18:05    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски ја консолидира партијата и понуди програма и план за иднината
1Sveto
Светислав Васев
 
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Или Заев или Македонија: Сабота пpoтecт пред Владата во 13 часот

Или Заев или Македонија: Сабота пpoтecт пред Владата во 13 часот

Историја

News image

Одлука за кревање на востанието – прво и второ Софиско советување

Во јули 1902 година во куќата на Бојан Биолчев во Софија се одржала средба на која присуствувале: Го...

Иселеници

Култура и туризам

News image

Александар ДОНСКИ : ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ РОМАНОТ „КУРБАН“ ОД ВЕЛИКА ЏАНГАЛОВСКА ГАТСИС

Деновиве во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј (со издавачот Душан Ристевски) излезе од печ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (49)

ГОЛЕМИ ПРЕСЕЛБИ НА СКИТИТЕ-ПРАСЛОВЕНИТЕ НА БАЛКАНОТ - НОВО ПРЕОБЛИКУВАЊЕ НА ПРАИСТ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.