Актуелно
Четврток, 13 Февруари 2020 10:07    PDF Печати Е-пошта
Момировски: Одлуката на Спасовски за разрешување на Мизрахи е политичко самоубиство

Момировски: Одлуката на Спасовски за разрешување на Мизрахи е политичко самоубиство

Според новинарот Горан Момировски, доколку Парламентот одлучи да ја разреши министерката за социјала и труд во техничката влада на Република Македонија
Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2020 17:48    PDF Печати Е-пошта
Амнестија за Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на СДСМ

alt

Амнестија за Зоран Заев, Катица Јанева и Боки 13 е главната цел на инсистирањето на СДСМ да се донесе новиот закон за јавно обвинителство.

Повеќе...
 
Среда, 12 Февруари 2020 17:30    PDF Печати Е-пошта
Мицкоски: Не гледам причина за натамошно учество на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието

 Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не гледа причина за натамошно учество на пратениците од партијата што ја предводи во парламентот поради отстапувањето од политичкиот договор денеска да биде распуштено Собранието.

Повеќе...
 
Вторник, 11 Февруари 2020 09:44    PDF Печати Е-пошта
Заев бара амнестија за себе и своите послушници

СДСМ на насилнички и шверцерски начин сака да го донесе Законот за Јавно Обвинителство со намера да се спасат од сите криминали и афери во овие години откако власта е во нивни раце.

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Февруари 2020 21:20    PDF Печати Е-пошта
Законот за ЈО нема да го спаси Заев и неговите блиски соработници за направените криминали

Законот за ЈО нема да го спаси Заев и неговите блиски соработници за направените криминали

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Февруари 2020 10:29    PDF Печати Е-пошта
Секоја реформа во Македонија е направена под власт на ВМРО ДПМНЕ

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Февруари 2020 09:28    PDF Печати Е-пошта
Зоран Заев се плаши од реформирано и професионално обвинителство

Зоран Заев се плаши од реформирано и професионално обвинителство бидејќи тогаш ќе треба да одговара за сите поткупи, рекети, закани и злоупотреби

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Февруари 2020 08:20    PDF Печати Е-пошта
Кампања со директен контакт со граѓаните и посета на населените места

Јанушев за МИА: Кампања со директен контакт со граѓаните и посета на населените места, на листите некомпромитирани кадри

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на Републичкиот изборен штаб на партијата Игор Јанушев во интервју за МИА зборува за финализирање на програмата на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните предвремени парламентарни избори на 12 април и кампањата, која, главно, ќе се одвива во директни контакти со граѓаните и преку социјалните медиуми. Во тек е изборот на кандидатите за пратеничките листи, а според Јанушев, на листите на ВМРО-ДПМНЕ ќе има некомпромитирани кадри кои ќе се борат за обнова и за подобар живот во Македонија.

-Најдобрата кампања е непосредниот однос со граѓаните. Ќе го преферираме директниот контакт и посетата на населени места. ВМРО-ДПМНЕ нема да се расфрла со скапи кампањи и во рамките на своите можности ќе настапи пред граѓаните, но сериозно големо внимание ќе посветиме на суштината, а тоа е понудата на проекти и реформи кои треба да се спроведат, истакна Јанушев.

Постапката за избор на пратеници е во тек, вели генералниот секретар на опозициската партија, кој засега не сака да споменува имиња, но вели дека „ќе има многу нови кадри, но ќе биде застапено и искуството“.

-Заеднички именител ќе биде тоа што понудата за пратеници ќе биде таква каква што на граѓаните им е потребна и каква граѓаните бараат. Со интегритет, чесни, со искрени намери да работат за Македонија. При изборот важни ни се анкетите кои континуирано ги работиме, но и мислењето на базата односно општинските комитети кои постојано се на терен. Ќе имаме некомпромитирани кадри кои со срце ќе се борат за обнова и подобар живот во Македонија. Обновата ќе ја донесат луѓе со кредибилитет за кажаниот збор. Тоа е нашата обврска, истакнува Јанушев.

Партиската програма за следните избори е во финална фаза, а главниот фокус ќе биде посветен на економијата.

Господине Јанушев, партијата веќе ги започна активностите за подготовка за предвремените параламентарни избори што треба да се одржат во април. Како се одвиваат средбите со граѓани?

Постојано тимови на ВМРО-ДПМНЕ се на терен, по градовите, селата, населените места. Активно се спроведуваат паралелните акции „Обновата пред вашиот дом” како и „Мицкоски со граѓаните”, а истите тие претставуваат континуитет на претходните акции и нашето постојано присуство на теренот. ВМРО-ДПМНЕ не смее и нема да биде салонска партија затворена во четири ѕида како што е владејачката СДСМ. Реалноста е таму на терен помеѓу граѓаните, да се слушнат нивните проблеми, нивното гледање на работите и заеднички да се дојде до решенијата. Незадоволството е огромно од она што се случува во нашата земја и би рекол е наталожувано со години, но кулминира со неодговорната влада на Заев која нема слух за она што му треба на народот. Ваквите теренски посети се практично и финализирање на нашата програма која ќе биде интерактивен концепт на нудење на реални решенија кон кои ќе се обврземе. ВМРО-ДПМНЕ со гордост го носи епитетот народна партија затоа што граѓаните се најдобриот показател за тоа колку се исправни политиките. За жал, во последниот месец имаме и меѓународна потврда на неуспешните политики. За само месец до два државата беше прогласена за хибриден режим што е на чекор до авторитарен режим. Потоа излезе Транспаренси која ја стави државата меѓу најкорумпираните во Европа, па Економист кој кажа дека сме 8-ми во светот по одлив на мозоци надвор од државата, за да не прогласи и меѓу првите 10 земји во светот по најголема невработеност на младите. Да не зборам за ММФ кој во извештајот го кажа она што добро го знаеме, а тоа е дека народот живее на кредити. На народот му треба шанса и надеж, и вртење на нов лист. Ние тоа заеднички ќе го донесеме преку обновата кон која се обрзуваме, која не е обична парола, туку насушна потреба на Македонија.

Каква изборна кампања ќе има ВМРО-ДПМНЕ? Дали ќе организирате митинзи, средби со граѓани, колку ќе се користат социјалните медиуми…

Најдобрата кампања е непосредниот однос со граѓаните. Ќе го преферираме директниот контакт и посетата на населени места. ВМРО-ДПМНЕ нема да се расфрла со скапи кампањи и во рамките на своите можности ќе настапи пред граѓаните, но сериозно големо внимание ќе посветиме на суштината, а тоа е понудата на проекти и реформи кои треба да се спроведат. Во ситуација кога имаме извесна спрега на власта со одредени медиуми и скапа медиумска кампања на власта, а ќе ве потсетам дека проценките се дека во месец јануари по пазарни услови СДСМ потроши околу еден милион евра за реклами, најдобар начин да допрете до граѓаните е преку средби и непосреден контакт. Воедно народот на терен најдобро ќе ви каже дека не верува во розовите очила кои ги става владата. Социјалните медиуми ќе бидат исто така нашиот канал со кој ќе допреме до граѓаните.

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја објави програмата за предвремените избори и кои се главните столбови на оваа платформа?

Во финална фаза сме на подготовка, а дел од проектите се готови и претседателот веќе промовираше дел од нив. Проектите се изработени со помош на универзитетски професори, практичари од реалните области и користење на знаења од странски експерти. Главниот фокус ќе биде посветен на економијата. Па така ќе овозможиме зголемување на просечните плати за 25 проценти во еден мандат, зголемување на пензиите за 20 проценти. Ќе донесеме пад на невработеноста под 10 проценти, што ќе значи едноцифрена невработеност. Ќе ги намалиме даноците, освен тоа што ќе го задржиме рамниот данок од 10 проценти тој ќе го намалиме на 8 проценти. Воедно ќе имаме пакет за домашното стопанство со намалување на парафискални давачки што се стотици на број, ќе се обврземе за четири милијарди евра домашни и странски инвестиции, и многу други мерки кои ќе бидат дел од програмата. Исто така посебен дел ќе посветиме и на правото и правната држава и борбата против криминалот и корупцијата. Доаѓа време кога криминалците треба да се плашат од правдата и она што ќе биде наша посветеност за апсолутна правда. Ќе имаме и многу суштински мерки за екологијата и заштитата на здравјето на граѓаните и животната средина. Ве уверувам дека ќе ја имаме најреалната и најдобрата програма која ќе понуди решенија за проблемите.

Како се одвива постапката за избор на новите пратеници и колкумина од старите пратеници ќе бидат на листите?

Постапката за избор на пратеници е во тек. Не би одел со имиња, туку би кажал дека ќе има многу нови кадри, но ќе биде застапено и искуството. Заеднички именител ќе биде тоа што понудата за пратеници ќе биде таква каква што граѓаните им е потребна и каква граѓаните бараат. Со интегритет, чесни, со искрени намери да работат за Македонија. При изборот важни ни се анкетите кои континуирано ги работиме, но и мислењето на базата односно општинските комитети кои постојано се на терен. Ќе имаме некомпромитирани кадри кои со срце ќе се борат за обнова и подобар живот во Македонија. Обновата ќе ја донесат луѓе со кредибилитет за кажаниот збор. Тоа е нашата обврска.

ВМРО-ДПМНЕ

 
Недела, 09 Февруари 2020 19:49    PDF Печати Е-пошта
Рашела е македонската Естреја Овадија – Мара, а Димитров е Коте од Руља

EQWb5s6WsAAiyWd

Рашела е македонската Естреја Овадија – Мара, а Димитров е Коте од Руља

Повеќе...
 
Недела, 09 Февруари 2020 18:39    PDF Печати Е-пошта
МИЗРАХИ: Не постои стара и нова табла

84698843 2869760276400134 4026803956242972672 nМИЗРАХИ: Не постои стара и нова табла, една е – на Република Македонија и е наследена од Царовска

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Зоран и Вице Заеви се директно вплеткани во мрежата „Рекет“

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод

Историја

News image

ЗНАМЕТО Е СВЕТА РАБОТА

Македонското сонце изгравирано на ѕвоно во 1834 година, на коешто пишува: ☨ МАКЕДОНИА ✵- Мајстор ...

Иселеници

News image

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Јавен повик од ДИК за пријава и увид во Избирачкиот спис...

Култура и туризам

News image

Чекори кон небото

Чекори кон небото, Виолета Сековска и други

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (8)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ VI) Во Делибатската пеш...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.