Актуелно
Среда, 31 Јануари 2018 03:52    PDF Печати Е-пошта
Сообраќајот во Скопје помеѓу двете светски војни

familija-kitincevi-180Како што одминувало времето така и скопјани ја имале можноста да бидат уживатели на луксузни и потребни превозни и сообраќајни средства, започнувајќи од пајтонот, кој им бил достапен прво на најбогатите скопски семејста, потоа и на патниците, шпедитерските коли, железничкиот сообраќај, автомобилите, па авио сообраќајот.... Скопје, низ времето и секогаш во трендот на возилата...

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2018 03:46    PDF Печати Е-пошта
ЛА ТАЈМС: АЛЕКСАНДАР НЕ БИЛ ГРК

aleksandar-spomenik-skopje-180„Александар Македонски е првата глобална славна личност: херој, супермен и, како што самиот си верувал, Бог" - вака почнува текст во ЛА Тајмс, за ликој којшто е каменот (или повеќе бронзата) на сопнување помеѓу нас и нашиот јужен сосед. Не дека тие во моментов немаат поголеми проблеми од тоа чиј е Аце, кого на времето и онака не можеле да го смислат.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2018 03:41    PDF Печати Е-пошта
КНИГА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ЛИНГВИСТИЧКИ КОРЕНИ ПРОНАЈДЕНИ ВО СЕГМЕНТИ ОД АНГЛИСКИОТ ЈАЗИК И ВО БИБЛИСКИ ПОИМИ

Macedonian Slavic dialects 2-180Неодамна на англиски и на македонски јазик излезе од печат книгата „МАКЕДОНСКИ ЛИНГВИСТИЧКИ КОРЕНИ ПРОНАЈДЕНИ ВО СЕГМЕНТИ ОД АНГЛИСКИОТ ЈАЗИК  И ВО БИБЛИСКИ ПОИМИ“  од авторот Џорџ Димовски од Австралија.

Повеќе...
 
Среда, 31 Јануари 2018 01:25    PDF Печати Е-пошта
Непобедени, кои сте вие? Од каде дојдовте?

Dusko DojcinovskiДушко Дојчиноски

Повеќе...
 
Вторник, 30 Јануари 2018 23:21    PDF Печати Е-пошта
(Фотогалерија) Говор на Тодор Петров на протестот на 27 јануари пред Бранденбуршката порта во Берлин

1 6Говор на Тодор Петров на протестот на 27 јануари пред Бранденбуршката порта во Берлин

Повеќе...
 
Вторник, 30 Јануари 2018 00:19    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКО-АЛБАНСКИТЕ ОДНОСИ НА ЕДНАКВА СУВЕРЕНОСТ!

27497297 1787258898015308 734029993 n

29 јануари 2018 година, Тирана, Албанија

- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) со индигнација ја отфрла изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, за време на состанокот на парламентарната група на Социјалистичката партија по враќањето од Економскиот форум во Давос, во врска со Законот за употреба на јазиците, како натамошно грубо мешање во внатрешните работи на Македонија.

Иако правата и слободите не може да се квантифицираат, нив или ги има или ги нема, и од нив никогаш доста, СМК и натаму смета дека кон Албанија, Македонија мора да се придржува на основниот принцип на меѓународното право на еднаква сувереност, што подразбира взаемно почитување и разбирање, соработка по сите прашања од заеднички интерес, немешање во внатрешните работи и реципроцитет во меѓусебните односи: Што за Албанците во Македонија, тоа за Македонците во Албанија, како еднакви со еднаквите и рамноправни со рамноправните!

СМК предлага Декларација за македонско-албанско историско помирување, Договор за траен мир и добрососедство меѓу Македонија и Албанија, Договор за положбата и правата на Албанците во Македонија и на Македонците во Албанија, и Уставна декларација на Собранието на Македонија за почитување на правата и слободите загарантирани со Уставот независно од пописните резултати!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

 
Сабота, 27 Јануари 2018 08:02    PDF Печати Е-пошта
Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ОН

janevПроф. Д-р Игор Јанев

Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ОН

Повеќе...
 
Четврток, 25 Јануари 2018 00:11    PDF Печати Е-пошта
НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ИРЕДЕНТИЗАМ, ТУКУ ГРЧКА ОКУПАЦИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА И ГЕНОЦИД ВРЗ МАКЕДОНЦИТЕ!

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 17:15    PDF Печати Е-пошта
Андартската акција во Македонија

etiki-eterija-180„Андартската акција во Солунскиот санџак од самиот почеток се одвиваше со  очигледна соработка со локалните турски бегови, полјаци, килдџии, кехаи и професионални разбојници, Турци и Албанци. Кон андартското движење се придружија и цели турски села, како што се Сарѓол, Балџа и многу други. Треба да се забележи дека во сите заеднички грчко-турски акции во Македонија, бандитите не се ограничија само на убиства и опожарувања, туку исто така извршуваа грабежи и други злодела.“ – пишува Христо Силјанов во своите книги посветени на македонското револуционерно движење и ослободителните борби на Македонија,

Повеќе...
 
Среда, 24 Јануари 2018 17:11    PDF Печати Е-пошта
Имаме библиско име Македонија кое не трпи компромиси

edno-ime-imame-180Имаме библиско име Македонија кое не трпи компромиси. Име кое секој во светот го познава и со стравопочит го изговара. Име бренд, чие право денес сака да го оспорува Грција. Дали тоа значи дека треба да попуштиме пред Грција и да си го смениме нашето уставно име? После се` што има поминато македонскиот народ, особено од 1913 година до денес, одговорот е НЕ.

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Проект за автонимија на Македонија, Албанија, Стара Србија и Одрин од 1902 г.

Во ми­на­то­то и ма­ке­дон­ско­то и ал­бан­ско­то на­се­ле­ние додека би­ле под турска власт, се­ко­...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија - борбите во Ениџевардарското Блато

„Со спомени за боречките подвизи и за страдањата на (македонскиот народ-н.з) се полни не само планин...

Иселеници

News image

Илинден - симболот на „Обединети Македонци“ од Канада (27)

Магнетизмот на Илинден во дијаспората најсилно се доживу...

Култура и туризам

News image

МАКЕДОНИЈО - НЕ ТЕ ЗАБОРАВАМЕ

Лелеци допираат душава ми ја горат Во мислите бунтоваат со сонот се борат Татковината моли не вика...

Фељтон

News image

Александар Македонски (24)

Кога командниот брод на Александар Македонски премина на тројанскиот брег, во центар...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.