Актуелно
Сабота, 09 Март 2019 08:44    PDF Печати Е-пошта
КАДЕ ТОА МАКЕДОНЦИТЕ ЌЕ БИДАТ МАКЕДОНЦИ И КОЈА ИНСТИТУЦИЈА ЌЕ ГИ ПРЕТСТАВУВА??!

40206173 136950330575481 5171108394949410816 nРозеана Новоселска

Повеќе...
 
Петок, 08 Март 2019 22:52    PDF Печати Е-пошта
Граѓаните ќе го победат Заев и Пенадровски и сите црни сценарија кои ги пишуваат на Бихаќка
alt
Мицкоски од Гостивар
Повеќе...
 
Четврток, 07 Март 2019 16:57    PDF Печати Е-пошта
СВЕДОШТВОТО НА СУДИЈАТА ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ ЗАЗЛОУПОТРЕБИТЕ НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА

alt

СВЕДОШТВОТО НА СУДИЈАТА ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ ЗАЗЛОУПОТРЕБИТЕ НА АМЕРИКАНСКИ ДИПЛОМАТИ ВО СКОПЈЕ

Повеќе...
 
Четврток, 07 Март 2019 16:19    PDF Печати Е-пошта
СТЕКНАТО ПРАВО кај нас често се користи погрешно и не е исто со поимот ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО

janevСТЕКНАТО ПРАВО кај нас често се користи погрешно и не е исто со поимот ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО. Овде пред се мислам на некој политичари кај нас.

Можеби е од корист некој да им укаже на битните разлики меѓу овие два правни појма.

СТЕКНАТО ПРАВО кое често се користи кај нас за објаснување на проблемот со името не е исто со поимот ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО, односно ова последно право е правилно преведно „вродено право”, но во меѓународното право ова е есенцијално повисоко задолжително право, кое се изедначува со ius cogens.

ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО секогаш има ИМПЕРАТИВЕН КАРАКТЕР! СТЕКНАТО ПРАВО, може но и немора да има ИМПЕРАТИВЕН КАРАКТЕР!

Пример, ИНХЕРЕНТНО ПРАВО се однесува покрај на националното име и националниот или државноправниот идентитет и на правната способност на држава да склучува договори и да биде правно лице, па и на овие принципи од меѓународното право:

1. правната еднаквност и суверената еднаквост на државите и во ОН, но и надвор од ООН (независно дали државата е членка на ОН или не е односи се базираат на суверената и правна еднаквост),

2. Политичката независтост и сите правни капацитети на една држава, а ваков субјект мора да биде суверено лице, бидејќи сувереност е неопходен елемент на државноста (исто така независно дали државата е членка на ОН или не односно секоја држава мора ако е суверена да биде политички независна и мора да ги има основните правни капацитети за независното делување),

3. Држава има право на немешање во внатрешната јурисдукција од другите држави, независно дали се членки на ОН или не се. Дури и кога една држава е членка на ООН самата Организација на ОН нема право, а истото важи и за секоја држава членка на ООН, да се меша во ватрешната јурисдикција на другата држава. Оваа внатрешна јурисдикција се однесува на Уставен и политички поредок, сите правни капацитети на државата и секоје право кое е израз на суверената воља на народот,

4. Правото на самоопределување е исто инхерентното право које е правно кодифицирано во Повелбата на ООН како колективното народно право (чл. 1 и чл.55), но ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО на „самооредување” кое произлегува од колективно право на самоопределување се однусува и на држави, како државно право и исто така како претходното колективно чевеково право кое се однесува на народи, ваквото државно право на самооредување (self-determination) е ius cogens и претставува посебно инхерентното право,

5. државноправниот идентитет (името) е оттаму, како основ елемент на правниот субјективитет е ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО како и изборот на името, а истото се однесува и за сувереноста во поглед на НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ кои опфака и сфера на човековите права (колективни права) кои се од типот на ius cogens.

Со други зборови ИНХЕРЕНТНОТО ПРАВО на една држава вклучува или ги опфаќа сите овие ius cogens норми и секоја од овие норми содржи права кои се инхеретно содржи од моментот кога една држава почнува да функционира како суверен и независен политички и правен субјект во меѓународни односи и правен меѓународен промет.

Проф. др Игор Јанев

 
Четврток, 07 Март 2019 14:44    PDF Печати Е-пошта
Промената на имињата на институциите е доказ дека идентитетот е целосно променет

Прес конференција за медиуми на Дарко Костовски-ВМРО-ДПМНЕ

Повеќе...
 
Четврток, 07 Март 2019 14:40    PDF Печати Е-пошта
Стево Пендаровски е класичен пример на матрицата на Заевизмот
altНаум Стоилковски – Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ
Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2019 21:26    PDF Печати Е-пошта
Силјановска: Јас лично нема да го употребувам новото име „Северна Македонија“
Силјановска: Јас лично нема да го употребувам новото име „Северна Македонија“Силјановска: Јас лично нема да го употребувам новото име „Северна Македонија“
Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2019 20:57    PDF Печати Е-пошта
Летоци за “Автономија на Егејска Македонија” се појавиле во Северна Грција
alt
Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2019 20:43    PDF Печати Е-пошта
Заевизмот се сведува на три зборови: кажувам, заборавам, негирам!

altПРОФЕСОРКАТА СИЛЈАНОВСКА: Власта брише се што е македонско

Повеќе...
 
Среда, 06 Март 2019 15:23    PDF Печати Е-пошта
СИЉАНОВСКА ВОДИ пред Пендаровски со 59:41
alt
Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.