Актуелно
Недела, 12 Ноември 2017 17:50    PDF Печати Е-пошта
Груевски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ и останува да биде

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски е претседател на ВМРО-ДПМНЕ и останува да биде

alt
Повеќе...
 
Сабота, 11 Ноември 2017 00:18    PDF Печати Е-пошта
Реакција на ОМД за иницијативата Жан Моне

2

Реакција на ОМД за иницијативата Жан Моне

Повеќе...
 
Сабота, 11 Ноември 2017 00:05    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ОТФРЛААТ БРИСЕЛСКА МЕДИЈАЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА И ИДЕНТИТЕТОТ

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Петок, 10 Ноември 2017 23:39    PDF Печати Е-пошта
Нема да дозволиме „Пржино 3“, за името немаме намера да разговараме!

Нема да дозволиме „Пржино 3“, за името немаме намера да разговараме!

alt

Повеќе...
 
Петок, 10 Ноември 2017 22:45    PDF Печати Е-пошта
НЕДОСЕТОЈНИ СЕ ИНИЦИЈАТИВИТЕ ЗА ПРЕИМЕНУВАЊЕ НА АЕРОДРОМОТ ВО ПЕТРОВЕЦ ПО БАРАЊЕ НА АТИНА!

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

14

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2017 03:25    PDF Печати Е-пошта
Републиканската партија ја остави Македонија на цедило

bilNikolov-180Од непознати причини, политиката на Сорос, Хилари и Обама се' уште е на сила во Македонија (ќе ја наречеме оваа политика „СХО“, бидејќи Американците се чини дека сакаат акроними), а Републиканската партија не сака да стори ништо во врска со тоа. Добро, почнаа да се занимаваат со тоа, со тоа што започнаа истрага во Конгресот за мешањето на СХО во Македонија, но изгледа дека вниманието им го одвлече некоја верверичка или Трамп.

Повеќе...
 
Среда, 08 Ноември 2017 03:20    PDF Печати Е-пошта
Македонскиот јазик има своја историја, го сакал тоа некој или не!

labroska-180Универзитетската професорка, д-р Веселинка Лаброска, испрати реакција на изјавата на Мирослав Грчев по повод неговите негирања за македонскиот јазик и историја. Таа му предочува историски факти, но испраќа и пораки до целиот македонски народ.

Повеќе...
 
Вторник, 07 Ноември 2017 23:28    PDF Печати Е-пошта
Мора отворено да разговараме за тероризмот и радикалниот екстремизам

Бејли: Мора отворено да разговараме за тероризмот и радикалниот екстремизам


alt
... „ Разговорите околу тоа зошто повеќе од 150 македонски државјани се приклучија на ИСИС во Сирија и Ирак треба да се нормализираат, како што се отвора дискусија и дебата за тоа што да се прави со оние кои се враќаат во Македонија. Нема да има решенија сè додека не можат сите да зборуваат за проблемот на чесен, непристрасен и директен начин. Отворен дијалог, врз основа на доверба и почит, за да се идентификува како можеме да работиме заедно подобро да пронајдеме вистински решенија за овој проблем“, рече амбасадорот на САД, Џес Бејли, на конфренецијата „Странски терористички борци, промовирање, превенција и отпорност”, во организација на мисијата на ОБСЕ во Република Македонија и американската амбасада.

Амбасадорот истакна дека Македонија е стратешки партнер на САД и сигурен партнер во борбата против тероризмот и ширењето на насилниот екстремизам.

„За да се блокираат терористите и ширењето на насилниот екстремизам треба пристап од целото владино тело. Всушност, треба пристап на целото општество. Не може само МВР да ги брка „лошите момци“, треба да постои институционална соработка помеѓу министерствата и актерите на граѓанското општество, вклучувајќи ги и невладините организации, верските групи, медиумите и лидерите на заедницата“, додаде Бејли.

Американскиот амбасадор смета дека најголема предност во Македонија е што секој со секого се познава и затоа се знае што се случува во вашите заедници.

„Борбата против тероризмот е борба против непознатото. Македонија е мала држава. Затоа е полесно да се открие што се случува околу вас.Но треба да ја надминеме неподготвеноста да зборуваме за радикализација. Ние треба да бидеме искрени“, заклучи Бејли.

На конференцијата се обрати и премиерот Зоран Заев кој смета радикализација и учеството во терористичките организации е проблем на сите земји од Западниот Балкан и претставува закана за безбедноста на регионот.

Тој потенцираше дека тероризмот нема националност и религија.

„Ако е така, тогаш и борбата против насилничките закани против човештвото немаат националност и религија, и во справувањето со нив мораме да бидеме единствени и заедно“, рече Заев.

Премиерот смета дека Македонија и останатите држави ворегионот континуирано се изложени на закани и ризици од тероризмот и насилниот екстремизам, со сите нивни појавни форми.

„Имајќи ја предвид сложеноста на радикализацијата и насилниот екстремизам, кои водат кон тероризам, овие феномени се во врвните безбедносни приоритети на нашата земја“, додаде Заев.

Едно од решенијата, според Заев, е соработка меѓу државите на сите нивоа а како основа ја наведе регионалната платформа за борба против насилниот ектремизам и појавата на странски борци.

logo

 
Сабота, 04 Ноември 2017 19:35    PDF Печати Е-пошта
АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ

23316110 1674457149295484 614530829 nАЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ И НИКОЈ НЕМА ПРАВО ЗАРАДИ ПОЛИТИЧКИ КОНЦЕСИИ КОН ДРУГИ И ТУЃИ ДА СЕ ОТКАЖУВА ОД ТОЈ ДЕЛ НА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА!

Повеќе...
 
Четврток, 02 Ноември 2017 19:46    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКАTA ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ СРЕТНА СО КРАЛОТ И КРАЛИЦАТА НА ХУНЗА

23226916 1671928149548384 1672884363 nСВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МАКЕДОНСКАTA ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ СРЕТНА СО КРАЛОТ И КРАЛИЦАТА НА ХУНЗА

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.