Актуелно
Среда, 19 Јули 2017 07:04    PDF Печати Е-пошта
Александар Македонски и гимнософистите

Thalestris Queen of the Amazons visits Alexander-180Онесикрит (360 г.пр.е – 290 г.пр.н.е) бил антички историчар и писател, ученик на Диоген. Тој го прател Александар Македонски во походот на Индија, прво како кормилар во неговата морнарица, а потоа учествувал во експедицијата на адмиралот Неарх. Набргу по смртта на Алесандар Македонски, како и другите офицери, напишал историја за Александар.

Повеќе...
 
Среда, 19 Јули 2017 07:01    PDF Печати Е-пошта
Македонците уште во 18 век знаеле кои се и што се

dokument-ukraina-180ДОКУМЕНТ ОД УКРАИНСКИОТ ДРЖАВЕН АРХИВ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ПОЛК формиран во 1759 год. во Украина.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:42    PDF Печати Е-пошта
Соопштение на Главниот штаб до реонските раководства дека востанието ќе биде прогласено на Илинден

sloboda-ili-smrtБраќа,

Најсетне многуочекуваниот ден за пресметка со нашиот вечен душманин дојде.

Крвта на нашите невино загинати браќа од турската тиранија вика високо за одмазда.

Повеќе...
 
Среда, 12 Јули 2017 03:38    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ДВАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

sv-avgustin-180Деновиве на Youtube е поставена дваесеттата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Понеделник, 10 Јули 2017 23:30    PDF Печати Е-пошта
ОСУДА ЗА ОСКВЕРНАВЕНИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ГРОБОВИ ВО ЉУБОТЕН!

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:40    PDF Печати Е-пошта
Во 1903 г. Германија бара од Турција брзо справување со македонската револуција

CampamentoOtomano-180Масовноста, ширината и силината со која избувнало востанието на македонскиот народ на 2 август 1903 година, на ден Илинден, претставувале вистинско изненадување како за домашната така и за надворешната јавност. Пред се тоа било изненадување за самата турската власт, која иако добро информирана за дејноста и намерите на Внатрешната организација, сепак не очекувала дека востанието ќе добие такви диммензии и таква ширина во кое ќе земе учество поробениот македонски народ со огромно воодушевување. Ваквиот масовност на населението ќе го изненади и самото раководство на Македонската револуционерна организација.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:40    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ДЕВЕТНАЕСЕТТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

Donski 2-180Деновиве на Youtube е поставена деветнаесеттата епизода од документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Јули 2017 03:28    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ ЗА ВРЕМЕ НА ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ 1903

mz-iliden-2-180Изградбата и пуштањето во експлоатација на железничките линии Солун – Скопје (1873 год.), Скопје – Косовска Мировица (1874 год.), Солун – Битола (14 јуни 1894 год.) и Солун – Деде Агач  (19 мај 1896 год.), како и поврзувањето со српската железница и македонската железница во 1888 година, преку кои централната и западната железничка мрежа во Европа се поврза со Цариград и Ориентот, требаше да има огромно значење за општиот развој на Македонија. Наместо тоа македонските железници имаа една од пресудните улоги во борбите за националното ослободување на Македонскиот народ, за време на илинденската епопеја во 1903 година

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2017 03:13    PDF Печати Е-пошта
Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

nimic-2 180Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓународно движење за човекови права следново: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име". Првиот медијатор за спорот за името, Робин О'Нил, повеќепати нагласи дека е против преговорите за името и ја замоли Македонија да ги прекине тие преговари. Иако Нимиц напомена дека неговите коментари се „неофицијални", ММДЧП го праша зошто и јавно не ги искаже своите чувства, да поднесе оставка и да се откаже од преговорите за името кои што всушност претставуваат, како што рече Робин О'Нил, напад врз најосновните права на Македонија. Како што можевме да го видиме огромниот притисок врз Македонија да го смени името, со цел да се смири угнетувачот Грција, ние одлучивме, во име на Метју Нимиц, јавно да да ги објавиме неговите чувства.

Повеќе...
 
Среда, 28 Јуни 2017 03:11    PDF Печати Е-пошта
Грците не знаат кои се и каде припаѓаат

nikos-dimu-180Ние Грците имаме проблем со идентитетот. Ние не знаеме точно кои сме и каде припаѓаме, поради тоа сме несигурни и лесно повредливи. Европа и Грција - тоа е и приказна за едно недоразбирање, вели покрај другото писателот Никос Диму за весникот Ди велт

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Историја

News image

Грција напаѓа без аргументи

Грчкото министерство за надворешни работи во пресрет на средбата во Њујорк помеѓу Министерот за надв...

Иселеници

News image

Сто години од Илинденското востание (4)

Втори август е запишан со крупни позлатени букви во календ...

Култура и туризам

News image

Голем Кораб

До планината Кораб која е во состав на националниот парк Маврово (315 KB) се стигнува по западната м...

Фељтон

News image

Александар Македонски (1)

Денес, ние Македонците, правдолјубивите научници и реалниот свет сме сведоци на тоа ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.