Актуелно
Среда, 05 Април 2017 03:37    PDF Печати Е-пошта
Историски факти во Русија - непобитност на фактите за Македонците

aleksandar-carot-makedonski-180Наслов -  „Александар, царот Македонски“

Во вториот том од повеќетомното издание на Илустрирани белешки е претставен животот и подвизите на Александар, царот Македонски

Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски.

На еден од историските цртежи е прикажано како Александар Македонски ги покорил сите хелени и варвари. Историчарите и аналитичарите го извлекуваат доказот дека не бил Грк, бидејќи сигурно не би војувал со своите.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 03:34    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е СЕДМАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

aleksandar-makedonski-180Деновиве на Youtube е поставена седмата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 05 Април 2017 03:22    PDF Печати Е-пошта
Oд Торонто втора по ред масовна поддршка за „Заедничка Македонија“

Toronto-Sobir-2-april-2017-180„Во овие историски моменти, кога опстанокот на нашата татковина е доведен во прашање заради грубо надворешно мешање во внатрешните работи во земјата, ние Македонците од Канада изразувајќи длабока загриженост за случувањата, го повикуваме македонскиот народ и другите етнички заедници во земјата на единство, а политичките партии на разумно однесување заради заштита на унитарноста на државата“ – стои во декларацијата на македонската заедница од Канада испратена на 2 април од пред парламентот на Провинцијата Онтарио кој се наоѓа во срцето на   неколку милионскиот канадски град Торонто.

Повеќе...
 
Вторник, 04 Април 2017 23:42    PDF Печати Е-пошта
ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТСКИ ЗДРУЖЕНИЈА

17522780 1408484545892747 5481270831479416185 nМАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ

ОБЕДИНУВАЊЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПАТРИОТСКИ ЗДРУЖЕНИЈА

Повеќе...
 
Четврток, 30 Март 2017 15:00    PDF Печати Е-пошта
Треба да се разговара за третманот на Mакедонците во мнозинско албанските места, а не за двојазичнос

Треба да се разговара за третманот на Mакедонците во мнозинско албанските места, а не за двојазичност и бинационалност

alt

Манојловски

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 08:50    PDF Печати Е-пошта
БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА ДРЖАВНОТО ИМЕ!

ПРВ И ЕДИНСТВЕН УСЛОВ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И МИР ВО МАКЕДОНИЈА И РЕГИОНОТ Е БЕЗУСЛОВЕН КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА ДРЖАВНОТО ИМЕ!

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:50    PDF Печати Е-пошта
Ние Македонците ќе ја браниме Македонија од надворешните и внатрешните закани

mze2-180Македонската заедница во Европа ги поздравува и ги охрабрува Македонците и другите граѓани од сите политички партии, што застанаа заедно во одбрана на Македонија, осудувајќи и одбивајќи го пост-изборниот документ, таканаречената Тиранска платформа.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:47    PDF Печати Е-пошта
Подршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ од Виндзор, Канада

vindzdor-kanada-180Македонците од Македонската православна црква “Свети Никола” од Виндзор, Канада како нераскинлив дел од Македонскиот народ иако одалечени од својата татковина ја изразуваат својата загриженост за настанатата политичка и институционална криза во Македонија и во потполност ја подржуваат иницијативата за зачувување на унитарниот и суверен карактер на нашата држава. Тие остро ја осудуваат таканаречената “Тиранска платформа”.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:24    PDF Печати Е-пошта
ОБЈАВЕНА Е ШЕСТАТА ЕПИЗОДА ОД СЕРИЈАТА „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“

apijan-180Деновиве на Youtube е поставена шестата епизода од  документарната серија „АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ НЕ БИЛЕ ГРЦИ“ (“THE ANCIENT MACEDONIANS WERE NOT GREEK”), чиј комплетен автор е Александар Донски. Серијата е во продукција на Lloyd Harrison Entertainment Group од Сиднеј, извршен продуцент на серијата е Џим Стефан, ко-продуцент е Горан Котев, а асоцијативен продуцент е Андрија Петревски, сите од Сиднеј. Текстот го читаат Бубе Донска  и Стефо Нанцу. Во серијата ќе бидат претставени сведоштва од над педесет антички автори според кои античките Македонци не биле никакви „Грци“ како што тврди денешната грчка пропаганда. Авторот на серијата Александар Донски очекува оваа серија да ги разниша темелите на грчката историографија и пропаганда кога е во прашање античка Македонија.

Повеќе...
 
Среда, 29 Март 2017 03:01    PDF Печати Е-пошта
Ќе гледаме како нè продаваат и предаваат или ќе ја ослободиме Македонија?

lozamkДамјан Овчеполски

Со кое право се нарекуваме Македонци? Не ги вадете кубурите веднаш, прочитајте го текстов.

Дали тоа што во 1991 година без насилство и крв добивме држава е доволно за да се нарекуваме Македонци? Дали тоа што дозволивме да ни ги сменат знамето и името не прави Македонци? Или пак што дозволивме над глава да ни летаат авиони кои ги бомбардираа комшиите на север? Или тоа што ни таложат отровен, токсичен отпад?

Повеќе...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

На прво место

News image

Претставникот на ОН Нимиц до ММДЧП: „Неофицијално - ако бев Македонец, не би преговарал за моето име“

Специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, им го изјавил на претставниците на Македонското меѓунар...

Историја

News image

Македонските кнежества се издигаат како воено-политички фактор во Византија

За време на визанстискиот император Маврикиј (582 - 602) биле превземени мерки за зајакнување на поз...

Иселеници

News image

Македонските информативни гласила „Снегулка“ и „Македонија“ во Шведска (9)

Списанијата „Македонски весник" и „Снегулка" ги издаваа Ма...

Култура и туризам

News image

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошник

Во работилницата на мајстор Петре, Јанко првин работеше помошни работи –потсредуваше, прередуваше, п...

Фељтон

News image

Митрополитот Кирил - прв надлежен архијереј во дијаспората (10)

Кога се зборува или пишува за духовно-црковното и националното обединување на Маке...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.